НАЈДОБРИОТ БАДНИКАРСКИ ГРАВ: Сè уште не сте го направиле по овој РЕЦЕПТ, ќе го воодушевите семејството

НАЈДОБРИОТ БАДНИКАРСКИ ГРАВ: Сè уште не сте го направиле по овој РЕЦЕПТ, ќе го воодушевите семејството

Не можеме да ги замислиме постите без грав

Состојки:

  • 500 гр крупен грав
  • 400 гр кромид
  • 250 мл масло
  • сол, зрна бибер
  • Ловоров лист
  • пиперка во прав

Подготовка: Гравот измијте го, ставете го во тенџере со вода. Гответе неколку минути додека водата не зоврие, а потоа процедете. Ставете нова вода, неколку лажици масло, неколку зрна бибер и лист и варете околу два часа.

Кромидот ситно се сечка и се пржи на многу масло, кога ќе стане стаклен, се трга од оган и се додава мелената пиперка и се промешува. Додадете го сосот во сварениот и цеден грав, префрлете го во тепсија и печете во рерна на 200 околу 40 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *