РАСТЕ НАСЕКАДЕ И Е ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ: Еве како да направите маст и лек од ова растение…

РАСТЕ НАСЕКАДЕ И Е ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ: Еве како да направите маст и лек од ова растение…
Придобивките од ова растение се неверојатни…
Куваркуќа е повеќегодишно растение, висока 10-60 см. Има дебели сочни листови наредени во розета. Се полева многу малку, како кактус. Ако домашното растение е засадено во двор, не треба да се полева. Цвета од јули до октомври, а во тој период листовите може да се собираат за чаеви и други лековити препарати.

Свежо исцеден лековит сок од чуварската куќа:
Овој сок лекува изгореници, каснувања од инсекти, пченка и брадавици, пеги и сончеви дамки, херпес и испукана кожа. Сокот помага и при воспаление на непцата, воспаление на увото и грлото.

Чај од чуваркуќа:
Го поттикнува излачувањето на урината, помага при тешки и болни менструации и дизентерија.

За да подготвите чај, потребно е:

  • 2 лажички сечкани листови
  • 1 чаша топла вода

Подготовка:
Листовите прелијте ги со топла вода, оставете да отстои 2 часа, процедете и пијте 1/4 чаша, 4 пати на ден пред јадење.

Комбинација со мед:
Ти треба:

  • 300 грама листови

Подготовка на лекот:
Чуваркуја се меле и се меша со мед. Оставете да отстои неколку дена. Една кафена лажичка од смесата се конзумира на празен стомак и после тоа 2 часа не се јаде ништо. Во зима поради намалената физичка активност доаѓа до зголемено задржување на штетните материи во организмот. Мешавината од анасон и мед го забрзува метаболизмот и го чисти телото од токсини. Се користи и за срцеви мани како што препорачуваат руските лекари. Докажано е дека чуварската куќа успешно ги третира фиброидите на матката и цистите на јајниците.

Маст од чуварската куќа:
Ти треба:

  • 1 грст ситно сечкани листови анасон
  • 200 грама масти (растителни масти, секаков вид)

Подготовка:

Маснотијата се мие во 9 води. Измешајте ги сите состојки во тенџере. На ниска температура маснотијата се топи (без готвење), штом се растопи извадете ја од шпоретот и оставете да отстои 12 часа. После тоа, маснотијата повторно нежно се загрева додека не стане течна, се цеди и се прелива во тегла. Да се ​​чува во фрижидер.

Маста е лековита за:

  • Рани предизвикани од удар
  • Загноени рани кои нема да зараснат долго време
  • Отоци и против сончеви дамки и дамки на кожата
  • Каснувања од инсекти и фистули

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *