СТАВЕТЕ ЛИМОН ПОКРАЈ СВИНСКОТО МЕСО, ЌЕ СЕ СЛУЧИ ЧУДО: Месото ќе добие вкус на кој никој нема да може да му ОДОЛЕЕ (РЕЦЕПТ)

СТАВЕТЕ ЛИМОН ПОКРАЈ СВИНСКОТО МЕСО, ЌЕ СЕ СЛУЧИ ЧУДО: Месото ќе добие вкус на кој никој нема да може да му ОДОЛЕЕ (РЕЦЕПТ)

Ќе бидете воодушевени од оваа комбинација на овошје и месо .

Состојки:

  • свински бут со коска 700 гр
  • лук по вкус
  • маслиново масло по потреба
  • портокали 2
  • лимон 1
  • суви билни зачини по вкус
  • бибер по вкус
  • бело вино 200 мл

Како да го подготвите:
Измијте ги портокалите и лимоните и исечете ги на тенки парчиња. Бришење на бутот со зачини и лук и бибер.

Намачкајте го месото со маслиново масло и покријте го со парчиња портокал и лимон.

Свинското месо ставете го во плех, покријте го со бело вино и печете го во рерна на 150 степени околу еден час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *