ОВА МОРА ДА СЕ СТАВИ НА МАСА ЗА БОЖИЌ: Ќе привлече СРЕЌА ВО ВАШИОТ ДОМ и просперитет

ОВА МОРА ДА СЕ СТАВИ НА МАСА ЗА БОЖИЌ: Ќе привлече СРЕЌА ВО ВАШИОТ ДОМ и просперитет

На овој празник , семејството се собира и ужива во разговор и вкусна храна. Вообичаено е да имате најмалку седум јадења на вашата маса на Божиќ , бидејќи тие симболизираат среќа и благосостојба, односно дека ќе имате што да јадете цела година.

Обичајот датира од дамнешни времиња кога немало доволно храна и секое јадење симболизирало еден ден од годината, затоа на трпезата нужно имало седум.

Вашата празнична божиќна трпеза треба да содржи:
Сушено овошје и урми
Сушеното овошје и урмите се најголемиот симбол на Божиќ кога станува збор за храната. тие се незаменливи на божиќната трпеза и се чуваат како украс на масата во текот на целиот ручек, а секогаш можете да ги грицкате за ужина или да се засладите со нив после ручекот.

Домашен леб
лук наместо да го купувате готов, направете го дома, секако е многу повкусен, поубаво мириса и е многу позабавен. чешница се прави како обично хелеб од брашно и квасец, а во последно време се додава и малку млеко, јајца или мешавина од брашно. се прави во кружна форма и мора да се вметне паричка, семејства со повеќе луѓе вметнуваат и зрно пченка, грав, дрво и слично. Така, секој член на семејството може да извлече нешто од тоа.

Предјадење
Во домашната кујна, за време на празничните ручеци, големо место е посветено на подготовката на мезе. Така, сувомесните производи, сирењето, кремот и салатите се исто така неопходни за Божиќ. Павлаката одлично оди со вкусен лук, од предјадење можете да подготвите што и да сакате вие ​​и вашето семејство.

Салати
Од салати можете да подготвите руска салата или Мимоза. Тие се многу популарни кај нас и брзо се подготвуваат. Ако ви е доста од нив, секогаш можете да направите салата од тестенини и разни сирења, шунка и зеленчук.

Домашна супа
Овој свечен ручек бара висококвалитетна пилешка или телешка супа со многу зеленчук. Кога ручекот е празничен, сите јадења нека бидат такви, па наместо обична супа, направете вкусна и миризлива супа.

Сарма
Сарма речиси секогаш се подготвува за секој свечен ручек, па нека не биде исклучок и Божиќ. Наместо класична сарма, можете да наполните со пиперки, домати или да направите сарма во зелени листови или слични зеленило.

Печење
Празничен божиќен ручек не може да се замисли без печено или слично месо, можете да го купите веќе испечено или сами да го испечете во рерна. Вообичаено е на Божиќ да се јаде печено свинско или јагнешко месо, а треба да се избегнуваат пилешко и мисирка.

Колачи
Секако, ниту еден свечен ручек не може без слатки и десерти. Чоколадните колачи се секогаш хит, како и лесните овошни колачи кои секогаш се јадат први. Наместо една торта, можете да направите две помали, а ако сакате мали колачи, обидете се да ги направите вкусни, чоколадни и убаво украсени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *