ГРСТ КИКИРИКИ НА ДЕН: Го зајакнува здравјето на срцето, дава енергија, а со тоа кожата и косата ќе блеснат со полн сјај…

ГРСТ КИКИРИКИ НА ДЕН: Го зајакнува здравјето на срцето, дава енергија, а со тоа кожата и косата ќе блеснат со полн сјај…

Веројатно ќе се изненадите кога ќе прочитате колку придобивки можат да ви донесат само 50 грама кикирики дневно. Кикириките потекнуваат од Јужна Америка и припаѓаат на семејството на мешунките, исто како гравот, грашокот или сојата.

Има одличен вкус и е богат со масти, протеини и други здрави хранливи материи.
Кикириките се добар извор на протеини и имаат висока содржина на есенцијални витамини, минерали и растителни соединенија.
Придобивките од кикириките се разновидни, па затоа дефинитивно треба да се додадат на листата на дневна исхрана.

Сепак, поради високата содржина на масти и калории во кикиритките, не треба да претерувате.Овие 12 својства на кикириките ни даваат многу придобивки од здравје до убавина.

Тоа е многу добро за здравјето на срцето
Меѓу придобивките за здравјето на луѓето, се чини дека оваа е најпозната. Благодарение на високото ниво на мононезаситени и полинезаситени масти, кикириките можат да го одржат здраво човечкото срце.

Поточно, олеинската киселина во кикириките може да го намали лошиот холестерол (ЛДЛ) и да го зголеми добриот холестерол (ХДЛ) во крвта.
Затоа, кикириките се способни да спречат мозочен удар и коронарни заболувања преку зголемување на здравите липиди во крвта.

Тоа ќе ви даде енергија
Една од најзабележителните придобивки од кикириките за човековото здравје е подобрувањето на енергијата. Ова е сосема разбирливо, бидејќи кикириките содржат многу витамини и минерали, антиоксиданси и хранливи материи, кои сами по себе се одлични извори на енергија.

Помага при слабеење
Кикириките се проучувани за одржување на тежината. Бидејќи има многу калории и масти, кикириките не влијаат на зголемувањето на телесната тежина, па затоа консумирањето на оваа мешунка ќе ви помогне да ја одржите виталноста и да ја спречите дебелината.

Спречува камења во жолчката
Камењата во жолчката се проценува дека влијаат помеѓу 10 и 25 проценти од возрасните ширум светот. Честото консумирање кикирики може значително да го намали ризикот од појава на камења во жолчката.Според студиите, само 30 грама кикирики дневно може да помогне да се намали ризикот од оваа појава до 25 проценти.

Ја подобрува меморијата
Кикириките често се нарекуваат „храна за мозокот“, бидејќи содржат витамин Б3, кој е одличен за функцијата на мозокот, како и за подобрување на меморијата. Содржи и флавоноид наречен ресвератрол, кој може да го подобри протокот на крв во мозокот за околу 30 проценти.

Се бори со депресијата
Серотонинот е важна хемикалија на мозокот која помага во регулирањето на расположението.
За среќа, аминокиселината триптофан во кикириките може да помогне во ослободувањето на серотонин, поради што кикириките можат добро да влијаат и на нашето расположение.

Ја поддржува бременоста и го штити фетусот
Кикириките се сметаат за добар извор на фолна киселина, која е важна за жените за време на бременоста.

Според истражувањата, жените кои консумираат 400 грама од оваа киселина пред и во раните фази од бременоста биле под многу помал ризик бебето да има одредени невролошки проблеми.
Јадењето кикирики за време на бременоста, исто така, го намалува ризикот од некои вообичаени алергиски болести како што е астмата кај децата.

Ја прави кожата сјајна и затегната
Состојките во кикириките ја одржуваат кожата блескава и блескава.Покрај тоа, диеталните влакна во ова растение помагаат да се ослободи телото од вишокот токсини, правејќи ја кожата беспрекорно мека и сјајна.

Од друга страна, кикириките со содржината на магнезиум можат да ги смират нервите, крвните садови и мускулите за да го забрзаат протокот на крв во кожата.

Спречува опаѓање на косата
Меѓу придобивките за убавина на кикиритките е и спречувањето на губење на косата. Благодарение на витаминот Ц, кој е корисен за зголемување на производството на колаген, кикириките можат да го спречат опаѓањето на косата.

Исто така, ларгининот во кикириките е состојка што се користи во многу третмани за ќелавост, додека омега 3 масните киселини можат да ги зајакнат фоликулите на косата и целокупниот раст на косата.

Спречува брчки и стареење
Предвремените знаци на стареење, како што се промена на бојата, брчките и намалената еластичност на кожата, се една од најголемите козметички грижи.

За среќа, кикириките имаат значително количество на витамин Ц, кој е неопходен за производство на колаген. Во основа, колагенот е важен за одржување на здрави тетивите, ‘рскавицата и кожата.

Затоа, конзумирањето на кикиритки ја подобрува цврстината на кожата, како и нејзината еластичност и свежина.
Затоа искористете го денешниот ден за да изедете грст кикирики.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *