Ќе се воодушевите од резултатите: Дали знаевте што се случува кога јадете по 3 ЈАЈЦА секој ден?

Ќе се воодушевите од резултатите: Дали знаевте што се случува кога јадете по 3 ЈАЈЦА секој ден?

Во последните години многу се зборува за штетноста од прекумерното консумирање јајца, поради високиот холестерол.

Меѓутоа, откриено е дека тоа не е вистина, и дека оваа храна е исклучително корисна за здравјето.Дали некогаш сте се запрашале што ќе се случи со вашето тело ако јадете 3 јајца секој ден?

Имено, јајцата се богати со витамини А, Б6 и Е, тиамин, рибофлавин, фолна киселина, железо, фосфор, селен, магнезиум и многу повеќе. Нема многу храна која ги вклучува сите овие хранливи материи заедно.

Холестерол
Вистина е дека јајцата содржат холестерол, но добриот тип на ХДЛ не е опасен за вашето здравје. Напротив, тој е многу корисен бидејќи му помага на телото да произведува витамин Д и разни хормони како тестостерон, естроген и кортизол.

Добриот холестерол, ХДЛ, не ги затнува артериите како лошиот холестерол, туку ги чисти и спречува артериосклероза и слични кардиоваскуларни заболувања. Покрај тоа, се избегнува таложење на лошиот холестерол.

Одржува остар вид
Јајцата се многу корисни кога станува збор за видот, бидејќи содржат високо ниво на лутеин и зеаксантин, кои го намалуваат ризикот од макуларна дегенерација поврзана со возраста и ги штитат очите од штетните УВ зраци. Овие моќни каротеноиди исто така го намалуваат ризикот од катаракта за изненадувачки 50%.

Ги негува мускулите
Јајцата се одличен извор на протеини, само 2 јајца содржат иста количина како едно парче месо, без маснотиите и киселоста. Многу диети препорачуваат луѓето да јадат само белка од јајце, но жолчката е таа што содржи половина од количината на белка од јајце.

Ги храни коските
Јајцата се богати со витамин Д и калциум, есенцијални хранливи материи кога станува збор за здравјето на коските. Витаминот Д овозможува подобра апсорпција на калциумот во организмот, додека калциумот е потребен за правилно згрутчување на крвта, нервни сигнали и мускулни контракции.

Придонесува за губење на тежината
Можеби сте мислеле дека јајцата треба да се избегнуваат, но точно е спротивното. Поради тоа што се богати со многу хранливи материи, тие ќе направат да се чувствувате посити подолго.Според студиите, јадењето јајца за појадок ве тера да јадете помалку во текот на денот и придонесува за губење на тежината и намален процент на маснотии во телото.

Сите тие предности што ги наведовме, сите хранливи состојки кои ги содржат јајцата, покажуваат дека светските здравствени организации погрешно советувале да не се консумираат јајца. Јајцата не само што не се штетни, туку се и многу здрави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *