Д-р Перишиќ тврди дека за појадок јадеме нешто што ГИ УНИШТУВА СТОМАКОТ И ЗДРАВЈЕТО: Не сте ни свесни за ПОСЛЕДИЦИТЕ

Д-р Перишиќ тврди дека за појадок јадеме нешто што ГИ УНИШТУВА СТОМАКОТ И ЗДРАВЈЕТО: Не сте ни свесни за ПОСЛЕДИЦИТЕ

Колку повеќе храна ќе внесеме зависи од нас, мораме да внимаваме да не се прегрееме со храната. Ракија се пие и сабајле, топла во Шумадија, и не само таму, па потоа го прегреваме телото. Ако човек се занимава со физичка активност, ако ќе согори многу калории, тогаш во ред, но тие што седат во канцеларија, навистина нема да потрошат се што внеле – изјави проф. Перишиќ додаде:

Калориското проширување мора да се прилагоди на потребата, а не на она што мислиме дека ќе нè задоволи. Постојат хормони кои го регулираат гладот, грелин и лептин, грелинот е поврзан со чувството на ситост во желудникот. Не за внес на калории. Ако го наполниме стомакот со нискокалорична храна, грелинот испраќа сигнал дека сме сити. Не смееме да го наполниме желудникот со јака храна, а потоа да го запалиме или не, подобро е тоа да е храна богата со влакна – објасни Перишиќ.

Премалку храна – чувство на студ
Тој изјави и дека луѓето кои не јаделе доволно храна не само што ќе бидат гладни, туку и замрзнати.

Ако некој не јаде ништо, секогаш ќе му биде ладно. Значи, немате енергија за дополнување на ткивата, не создавате топлина. Спротивно на тоа, ако ви е ладно, можеби сте гладни. Се разбира, на гладниот му е ладно, па е смрзнато – рече проф. д-р Перишиќ.

Појадокот е главниот оброк во денот и секако треба да ни обезбеди енергија за целиот ден.
– Мора да носи калории и енергија за цел ден. Тие препорачуваат 1.200 калории за појадок. За оние кои гладуваат, ова е внесот за цел ден, 1.600 до 1.800 е оптимално за возрасни. Јадете силен појадок, едно јајце е задолжително. Ќе внесувате малку калории, но квалитетни „тули“ на телото, липиди и протеини. Па, парче леб со путер, сланина, полномасно млеко и полномасно сирење. Апсолутно јадете се, тоа е одличен висококалоричен појадок – советувал професорот.

Како да се создаде чувство на ситост?
Ако навистина внимавате на калориите, лекарот советува чувството на ситост да го задоволите „до 50 проценти“ со овошје.

Мандарината пред се ја регулира столицата пар квинтесенција, а одлична е и за ситост. Јадете две мандарини, компот од дуња, нека е на пример кафич од тиква. Ова се нискокалорични, но заситени намирници. Не јадете ја бананата, има многу калории, ги храниме луѓето по операција, ја мешаме бананата со млеко за да им дадеме калории кога не можат да јадат.Според него, тоа е најприродниот начин за слабеење, а даде и свој личен пример.

Да ви кажам како ослабев, го зголемив внесот на овошје, за појадок јадам 50% овошје. А за вечера повторно овошје. И се чувствувам како Бог. Редовната столица е најважна. Ќе го регулирате со овошје, а како, колку посочното овошје и столицата ќе се регулира, ќе бидете како птица на гранка – истакна проф. д-р Перишиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *