ДОКТОРОТ УГЛОВ ЖИВЕЕЛ 103 ГОДИНИ И СОЗДАДЕ НАЈДОБРО МЕНИ: Според него, овој начин на исхрана го чисти телото од 5 килограми вишок

Доктор Улог верувал дека на секои два месеци треба да спроведуваме диета за чистење на организмот

ДОКТОРОТ УГЛОВ ЖИВЕЕЛ 103 ГОДИНИ И СОЗДАДЕ НАЈДОБРО МЕНИ: Според него, овој начин на исхрана го чисти телото од 5 килограми вишок

Докторот Углов живеел 103 години, а поголемиот дел од својот возрасен живот имал иста тежина, која изнесувала 63 килограми.Овој познат руски и советски лекар работел до својата 102 година и бил познат како неприкосновен експерт.

Тој верувал дека прекумерната тежина го намалува имунитетот, го менува составот на крвта и предизвикува низа проблеми.
Тој самиот смислил 5 правила за здрав живот:
Силна физичка активност и уште посилна ментална активност секој ден. Колку што работиш, треба и да се одмораш . Секој ден се тушираш со ладно. Спиј најмалку 7 часа. Ограничен внес на храна

Според д-р Углов, сите треба да јадеме што е можно поразновидно: јајца, посно месо, риба, зеленчук и овошје. Тој советуваше да се пие сурутка и вода секој ден.

Според него, на никој од нас не му требаат слатки и бело брашно. Тој препорача да се јаде само црн леб и максимум 150гр дневно.
Оброците треба да бидат чести: јадете нешто најмалку 4 пати на ден, но во мали порции.

За да ослабе, Углов држел диета на секои два месеци. Тој ја нарече „источна диета“. Тој рече дека со помош на оваа диета можете да изгубите од 3 до 5 килограми, а одлична е и за чистење на телото.

Диетата на д-р Углов бара броење калории и е исклучително лесна за одржување.
Лекарот советуваше да се јаде точно до минута, за да се одржи оптималниот интервал помеѓу оброците.

Дневна диета на д-р Углов:
9 часот – Црн чај или кафе со лажичка шеќер
11 часот – 1 варено јајце, осум варени сливи натопени во вода.
14 часот – 200 грама посно варено месо (пилешко, телешко, посно месо), 100 грама свежа или варена зелка или морков, 1 портокал.
17 часот – 30 грама тврдо сирење без маснотии, портокали или јаболка.
20:00 – 250 мл јогурт или кефир.

Покрај диетата, ова исто така придонесува за губење на тежината:Станете од масата ако се чувствувате сити. Ако се прејадете, тоа ќе влијае на вашата тежина.

Никогаш не легнувајте да спиете или одморите после јадење. Штом јадете, одете на прошетка или направете нешто. Последниот оброк треба да биде неколку часа пред спиење. Ако е можно, јадете најдоцна во 20 часот. Вечерата секогаш треба да биде лесна, а се препорачува да биде само шолја јогурт или млеко.

Доктор Углов верувал дека постот носи една корист! Одвреме-навреме се откажуваше од производите од животинско потекло, ја намалуваше количината на храна што ја внесува и веќе се чувствуваше добро. Обидете се да го зголемите протокот на енергија – движете се колку што можете повеќе: одете на долги прошетки, вежбајте без да успеете, ако вашата работа не е поврзана со физичка активност. Углов верувал дека храната со адитиви му штети на телото. Колку е поприродна и едноставно подготвена храната, толку е поздрава.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *