ЛЕКАР НА ХИТНАТА ПОМОШ ГИ ОТКРИ ДВАТА НАЈДОБРИ ЛЕКОВИ ЗА МАМУРЛУК: Старите рецепти во кои сите се колнат се ГОЛЕМА ГРЕШКА!

ЛЕКАР НА ХИТНАТА ПОМОШ ГИ ОТКРИ ДВАТА НАЈДОБРИ ЛЕКОВИ ЗА МАМУРЛУК: Старите рецепти во кои сите се колнат се ГОЛЕМА ГРЕШКА!

Очите полека ви се отвораат додека главата ви пулсира, а гадењето се движи од стомакот и полека се крева? Штотуку опишавме како изгледа мамурлакот , за повеќето тоа е честа појава по новогодишната ноќ.Токсичните ефекти на алкохолот врз организмот се страшни – главоболки, гадење, сува уста и замор се само дел од симптомите кои ги чувствувате.

Она што го сакате и ви треба е да се чувствувате „нормално“ што е можно поскоро. А што најдобро помага со овој проблем, открил докторот од итната помош Томас Вотерс.
“За да најдете решение за проблемот, прво треба да разберете што го предизвикува. За мамурлакот, сè е до одговорот на вашето тело на алкохол”, вели д-р Вотерс.

Да почнеме со фактот дека алкохолот е диуретик, што во основа значи дека го стимулира производството на урина. Сосема е логично да имате потреба за често мокрење, а со тоа се поставува теренот за дехидрација.

Во исто време, консумирањето алкохол го забавува ослободувањето на антидиуретичен хормон (ADH) наречен вазопресин. Овој ADH работи со вашите бубрези за да ги одржува нивоата на хидратација на вашето тело во рамнотежа. Сепак, ова е само една последица.

Еве што друго прави алкохолот:
Ги проширува крвните садови, што може да доведе до главоболки (кои исто така се нуспроизвод на дехидрација).Ја иритира слузницата на желудникот и предизвикува општо чувство на гадење, таложењето на стомачната киселина може да доведе и до повраќање.

Го намалува шеќерот во крвта што прави да се чувствувате уморни и слаби.
Колку повеќе пиете, толку овие проблеми стануваат поизразени.Мамурлакот може да ви направи непријатно неколку часа или, во најлош случај, дури и да ви го уништи денот.

Лекови за ублажување на мамурлакот
Па, како можете да го спречите мамурлакот? Има многу методи и теории, а овие две се најдобри. Сепак, треба да знаете дека тие не работат многу брзо.

Рехидратација
Кога станува збор за најдоброто нешто што можете да го направите за мамурлак, тоа е навистина многу едноставно: испијте чаша вода пред спиење. Направете го истото веднаш штом ќе станете. Дехидрацијата е основата на болката и непријатноста што ги чувствувате од мамурлакот, затоа фокусирајте се на замена на изгубените течности, советува д-р Вотерс. Спортските пијалоци исто така можат да ви помогнат да се хидрирате брзо додека ги надополнувате хранливите материи и електролитите на вашето тело.Сепак, не претерувајте. Пребрзото пиење премногу вода може да доведе до оток на мозокот, сериозна и потенцијално фатална ситуација.

Време
Времето е единствениот вистински лек за мамурлак.
„Нема магично апче, нема чудесен лек за да се ослободите од мамурлакот“, вели д-р Вотерс. „Вашето тело мора да го достигне и метаболизира алкохолот што сте го консумирале. Со други зборови, спијте малку“.

Лекови за мамурлак кои не делуваат
Мамурлакот боли, што објаснува зошто луѓето се подготвени да пробаат речиси сè за да го ублажат страдањето. Еве неколку интересни пристапи – и зошто не треба да верувате во нивната ефикасност.

Клин со клин
Што треба да правите откако сте испиле премногу? Некои веруваат дека треба да продолжите да пиете. Која е вистината? Пијалокот може да го ублажи мамурлакот, но дали ќе го продолжи потоа.

„Повеќето токсини не е решение за вишокот токсини“, нагласува д-р Вотерс. „Ова навистина нема многу смисла.

Кафе
По една ноќ на премногу пиење, секој посегнува по шолја силно, црно кафе наутро, а тоа всушност е многу погрешно. Овој пијалок може дури и да ги влоши симптомите на мамурлакот, предупредува д-р Вотерс.

Бидејќи кафето е и диуретик, може да го забави процесот на рехидратација. А начинот на кој кофеинот ги стеснува крвните садови и го зголемува крвниот притисок ќе ве заболи уште повеќе.

Масен појадок
Јадењето храна по ноќно обилно пиење е клучно за зголемување на нивото на шеќер во крвта, вели д-р Вотерс. Но, „полнење“ на веќе под стресот стомак со масна, тешка храна не е најдобрата опција. Наместо тоа, фокусирајте се на храна која ќе ве освежи и ќе помогне во хидратацијата на вашето тело. Тост или колачи може да го зголемат нивото на шеќер во крвта додека се нежни со стомакот. Јајцата се исто така добра опција. Тие содржат амино киселина која ги неутрализира токсичните ефекти на алкохолот. Плус, тие се полни со хранливи материи кои му помагаат на телото да се опорави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *