Пијте чаша топла солена вода секое утро – прави чуда!

Пијте чаша топла солена вода секое утро – прави чуда!

Овој начин на делување на здравјето и убавината се практикува во Индија уште од античко време. Дури и научниците признаваат дека таквата практика може позитивно да влијае на нашето тело.

Едноставно е – ставете 2 мали лажички органска хималајска сол во чаша изворска вода (2,5 dcl), добро промешајте за да се раствори целата сол. Потоа секое утро ставете по една лажичка од оваа течност во шолја млака зовриена вода и пијте ја на празен стомак. Смесата чувајте ја на суво и темно место. Може да стои долго време.

Хималајската сол содржи 84 есенцијални минерали и елементи во трагови. Има ниско ниво на натриум и голем број електролити, па затоа многу ефикасно го хидрира телото. За споредба, белата кујнска сол го дехидрира телото.

Овој метод на чистење на телото од отрови се практикува во Индија уште од античко време. Дури и научниците признаваат дека таквата практика може позитивно да влијае на нашето тело. Освен што го детоксицира телото и на тој начин го регенерира, солената вода го балансира шеќерот во крвта, го регулира метаболизмот, го зајакнува имунитетот, ги балансира хормоните, ги заменува електролитите, помага за растворање на мастите и со тоа слабеење итн.

Ајурведата наведува дека хималајската сол смирува, ги стабилизира емоциите и нервниот систем, го енергизира целото тело… Хималајската сол растворена во вода за да се создаде солен раствор често се нарекува „вода со енергија“.

Уште неколку придобивки од овој пијалок:
Го стимулира варењето
Ако имате проблеми со варењето и често патите од запек, топлата солена вода ќе ве спаси. Пијте го секое утро, а ќе започне производството на ензими одговорни за побрзата работа на дигестивниот тракт и ќе го нормализира варењето.

Ја ублажува несоницата
Минералите кои се наоѓаат во солта го смируваат нервниот систем. Така, тие го олеснуваат заспивањето и имаат поквалитетен сон. Ако страдате од несоница, овој напиток ќе ви го олесни.

Има антибактериско дејство
Чаша топла солена вода ќе ги исфрли од вашето тело вишокот бактерии и токсини кои му штетат на телото и резултираат со болести. Исто така, вашата кожа ќе биде почиста и поубава.

Поздрави коски
Се вели дека овој пијалок им помага на луѓето кои страдаат од остеопороза бидејќи алкалните минерали на солта имаат корисен ефект врз коските.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *