Измешала оцет и кора од портокал: Кога ќе видите што добила, ќе го користите цело време

Измешала оцет и кора од портокал: Кога ќе видите што добила, ќе го користите цело време

Сите домаќинки знаат дека една од „невозможните мисии“ е да ја исчистат рерната. Без оглед на хемикалиите што ги користите, секогаш ќе морате да „присилувате“ и да мелете како луди за да ги отстраните сите изгореници и маснотии.

Сепак, постои еден трик кој ќе ви ја олесни болката, а тој доаѓа директно од кујната.

Се што ви треба се:
портокали, јаболков оцет и сода бикарбона.
Во тегла ставете ги корите од портокал и покријте ги со оцет. Оставете да отстои пет дена, а потоа процедете ја течноста.

Рерната посипете ја сода бикарбона, а добиената течност посипете ја врз неа. Почекајте 20 минути и започнете со чистење – ќе се изчисти речиси самостојно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *