Две билки кои ги лекуваат речиси сите женски болести!

Две билки кои ги лекуваат речиси сите женски болести!

Современите методи за лекување на женските заболувања, како што се воспаление на уринарниот канал и разни гинеколошки нарушувања, вклучуваат различни фармацевтски препарати. Сепак, многу луѓе денес бегаат од такви подготовки, и тоа често со добра причина.

Медицинските препарати често имаат придружни несакани ефекти кои ги влечат назад во маѓепсаниот круг на болеста.Еден пример за ова е релативно честа појава кога антигабичните препарати повторно создаваат габи како несакан ефект.Затоа се повеќе жени бараат помош за женските тегоби во народната медицина и лековитите билки кои нашите предци ги лечеле сами.

Две растенија кои ќе ги споменеме како најдобри пријатели на жените се равнецот и равнецот. Двете споменати растенија имаат силни антибактериски и антиинфламаторни ефекти.

Вркута е најдобриот природен регулатор на женските хормони. Ова лековито растение го балансира менструалниот циклус и генерално ја зајакнува матката, па затоа е најдобриот сојузник против неплодноста како и најдобра помош по тешките породувања. Вркута успешно помага при полицистични јајници, фиброиди, цисти и ги ублажува симптомите на менопауза, предменструален синдром (ПМС) и ги ублажува болните менструации. Ова растение меѓу народот се нарекувало и женска мантија, што значи дека е најдоброто растение за женското здравје.

Равнец е уште едно лековито растение. Популарно е познат и како седум, а е универзален природен лек за регенерација на телото. Фолклорот вели дека бандитите секогаш го носеле со себе. Покрај антиинфламаторното дејство, равнецот делува и како средство за чистење на организмот, односно го поттикнува излачувањето на штетните материи од организмот и затоа е пожелно при лекување на честите уринарни инфекции кај жените. Равнецот позитивно влијае на варењето и циркулацијата и ги ублажува менструалните грчеви и ги регулира нередовните менструации.

Комбинацијата на овие две билки е совршена за одржување на интимното здравје на жените. Вркута ги зајакнува женските репродуктивни органи, а равнецот го поттикнува излачувањето на штетните материи. Овие билки обично се консумираат во форма на чај, заедно или одделно. Обично се препорачува да се пие чај од равнец или равнец барем неколку пати месечно, секогаш свежо подготвен. Чаевите можете да ги набавите во сите малку подобро опремени билни аптеки.

За превенција и одржување на здравјето, направете чај од 1 лажичка равнец и една кафена лажичка равнец. Прелијте ја смесата со 2 dcl зовриена вода и оставете ја да отстои покриено околу 10 минути. Пијте чај секогаш кога ќе се сетите, а ако лекувате болести, тогаш пијте го секој ден најмалку две шолји.

За ублажување на менструалните болки користете го лековитиот чај од вркута
За време на менструацијата и за ублажување на менструалните болки, подгответе чај од 2 лажички горчлива тиква. Вркутата прелијте ја со 2 dcl зовриена вода и оставете ја да отстои 15 минути. Пијте 2 до 3 шолји дневно во текот на првите два до три дена од менструацијата. Ако пиете вркута со цел долгорочно зајакнување на матката, пијте по една шолја чај секој ден.

За прочистување на организмот, направете чај според следниве упатства: 1 лажичка равнец прелијте со 2 dcl зовриена вода и оставете да се свари 7 минути. Пијте секогаш кога ќе се сетите или ако имате одредени проблеми, пијте по две шолји чај секој ден во текот на една недела (со равнец треба да бидете повнимателни со количината).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *