СЕЧКАШ,ДРОБИШ И ПРОМЕШУВАШ: Има многу НО ОВА Е ОРГИНАЛНИОТ РЕЦЕПТ ЗА РУСКА САЛАТА

СЕЧКАШ,ДРОБИШ И ПРОМЕШУВАШ: Има многу НО ОВА Е ОРГИНАЛНИОТ РЕЦЕПТ ЗА РУСКА САЛАТА

Новогодишните празници не можат да поминат без руска салата и кифлички. Овој пат подгответе ја салатата по оригинален рецепт.

Потребни состојки:

  • 6 големи компири
  • 3 моркови
  • 250гр грашок
  • 6 кисели краставички
  • 250гр шунка
  • 200гр кашкавал
  • 400гр мајонез
  • 1 лажичка сенф
  • сол, бибер

Начин на подготовка:
Сварете ги компирите и морковите. Исечети ги на поситни коцкички и ставете ги преку хартија да се впие вишокот вода. На ситни коцкички исечкајте ги и краставичките па и нив ставете ги врз хартија.

Со иста големина коцкички исечкајте ги и шунката и кашкавалот. Ставете ги сите состојки во длабок сад, додајте бибер и сенф и посолете по желба.

На крај ставете го мајонезот и мешајте убаво за да се спојат сите состојки. Доколку е салатата сува, додајте уште малку мајонез.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *