ЧАЈ КОЈ ЗАСЕКОГАШ ЌЕ ВЕ НАТЕРА ДА МРАЗИТЕ ЦИГАРИ: Познат билкар откри рецепт за кој е потребен само корен од една билка

ЧАЈ КОЈ ЗАСЕКОГАШ ЌЕ ВЕ НАТЕРА ДА МРАЗИТЕ ЦИГАРИ: Познат билкар откри рецепт за кој е потребен само корен од една билка

Навечер една лажица иџирот прелијте со половина литар ладна вода, промешајте, поклопете и оставете преку ноќ.

Наутро загрејте малку (не да врие) и додадете две лажици мајчина душица, покријте и оставете 15 минути.Процедете и пијте во мали голтки во текот на денот.Зошто иџирот е растение број 1 против зависности

Растение кое работи со сличен механизам е иџирот, Acorus calamus, кое расте во мочуриштата и покрај бреговите на реките. Има цвет што наликува на пченкарно чело и има интензивен мирис. Коренот се користи, а кога пиете чај направен од коренот на иџирот, ви се гади од цигарите.

– Пушачите се жалеа дека задоволството им е целосно уништено, а практиката покажа дека половина престануваат да пушат, а половина престануваат да пијат чај – вели народниот билкар Момчило Антонијевиќ.

Иџирот има многу благотворно дејство и на нашите органи за варење и се препорачува за луѓе кои имаат нарушување на лачењето на желудечната киселина.

Тоа е горчлива, ароматична билка и се подготвува на специфичен начин, ладна подготовка. Навечер една лажичка иџирот се прелива со 250 милилитри ладна вода, се промешува, се покрива и се остава да отстои преку ноќ. Следниот ден малку се загрева, се цеди и се пие. Пијте една, максимум две шолји дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *