УБИВА СЕ ШТО МУ СМЕТА НА ОРГАНИЗМОТ: Најсилниот природен антибиотик, го зачувува здравото ткиво и делува против повеќето вируси, габи и паразити

УБИВА СЕ ШТО МУ СМЕТА НА ОРГАНИЗМОТ: Најсилниот природен антибиотик, го зачувува здравото ткиво и делува против повеќето вируси, габи и паразити

Го поттикнува создавањето на нови клетки и регенерацијата на оштетеното ткиво
Поради прекумерната употреба на синтетички антибиотици, повеќето микроорганизми стекнале отпорност кон нив, неопходно е да се најдат помудри решенија што ги нуди природата.

Сите знаеме дека синтетичките антибиотици предизвикуваат нуспојави кои се јавуваат веднаш или по одредено време по нивната употреба, додека даровите на природата немаат несакани ефекти.Истражувањата потврдуваат дека во природата постојат многу производи со антибиотско дејство. Прополисот е еден од нив.

Го храни и лекува човечкото тело
Прополисот традиционално се користи повеќе од 2000 години. Историските записи покажуваат дека прополисот бил важен и ценет производ во медицината на Египќаните, Вавилонците, Арапите, Грците, Римјаните и многу други древни народи.

Лековити ефекти на прополисот
Флавоноидите се во голема мера одговорни за медицинскиот ефект на прополисот. Флавоноидите се пигменти присутни во овошјето, зеленчукот, цвеќињата и кората на дрвјата. Имаат антиоксидативно дејство, нивната улога е да ги заштитат растенијата од патогени од околината.

Прополисот содржи бројни флавоноиди: галангин, кверцетин, хризин, кемпферол, апигенин, пиноцембрин и пинобанксин. Прополисот е еден од оние мудри лекови на природата кој убива се што му пречи на здравиот организам.Истовремено го чува здравото ткиво и лекува болни. Бројни истражувања утврдиле дека прополисот е природен анестетик, антиоксиданс, антисептик, антибиотик и дека делува против повеќето вируси, вклучувајќи го и вирусот на грип.

Одличен е во борбата против габите и паразитите. Посебната карактеристика на прополисот е што бактериите не развиваат отпорност на него и нема штетни несакани ефекти, што е недостаток на синтетичките антибиотици. Исклучително е ефикасен за чиреви, изгореници и убоди. Познато е дека прополисот стимулира создавање на нови клетки и регенерација на оштетеното ткиво. Се користи и за лекување на болести на увото и усната шуплина. Дава одлични резултати во лекувањето и спречувањето на болки во грлото. Помага при забоболка, пародонтална болест, лош здив, хемороиди, воспаление на уринарниот тракт и гастритис.

ПОДГОТОВКА НА ТИНКТУРА
Тинктурата е направена од прополис и алкохол. За подготовка на тинктурата се користи 96%, а уште подобро, 76% етил алкохол, кој е означен како квалитет на храна. Ставете го прополисот во тегла, а потоа истурете алкохол во сооднос 1:2.Таа течност чувајте ја во теглата 5-7 дена и протресете ја 3 пати на ден, а потоа филтрирајте ја течноста. Можете да земате 20-90 капки тинктура дневно, во зависност од болеста, помеѓу оброците, со половина лажица мед, млака вода или чај.

Абдоминална болка: Земете 20-30 капки разредена 30% алкохол тинктура од прополис 3 пати на ден пред јадење. Пченка и пченка: Нанесете дебел слој маст од прополис и поправете со гипс. Оставете преку ноќ.
Крварење: Крварењето од повреди и исеченици може брзо да се запре со памук натопен во капка прополис.Габични кожни заболувања: Нанесете крем, маст или капки од прополис на погодената област неколку пати на ден.

Изгореници: Натопете ја газата во маст од прополис, ставете ја преку изгореницата.
Псоријаза: Земете 15 капки прополис внатрешно три пати на ден. Во исто време, истријте ја погодената област со крем или маст од прополис.
Хемороиди: Користете маст од прополис локално и прополис капки внатре.

Проблеми со респираторниот тракт: Сварете чај од камилица или мајчина душица Додадете 10 капки прополис во сад со топол чај. Покријте ја главата со крпа и вдишувајте неколку пати на ден по пет минути.

Акни, чиреви, дерматитис, егзема: тријте ги погодените области неколку пати на ден со висококвалитетен крем или тинктура од прополис.
Периодонтитис: Три пати на ден тријте ги воспалените непца со капки прополис. Пред тоа, добро измијте ги забите.

Примена: Разредете ја тинктурата од прополис со млака вода во сооднос 1:5. Со овој раствор масирајте го скалпот и исплакнете ја косата. Поради изобилството на биолошки активни супстанции кои се неопходни за секоја клетка од нашето тело, со право можеме да кажеме дека прополисот е „антибиотик кој храни и лекува“,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *