ВЕЧЕРВА СВАРЕТЕ ЈА ОВАА НАМИРНИЦА ВО МЛЕКО И ОСТАВЕТЕ ЈА ПРЕКУ НОЌ: Јадете ја наутро и килограмите ќе паѓаат како луди

ВЕЧЕРВА СВАРЕТЕ ЈА ОВАА НАМИРНИЦА ВО МЛЕКО И ОСТАВЕТЕ ЈА ПРЕКУ НОЌ: Јадете ја наутро и килограмите ќе паѓаат како луди

Како да ја направите најдобрата каша од овес за губење на тежината – направете го ова и никогаш нема да бидете суви! Трикот како кашата да биде кремаста, само додадете 1 состојка!

Овесните снегулки стануваат сè попопуларен избор за појадок кога се во прашање диетите и здравата исхрана. Инстант овесната каша често е полна со шеќер, па затоа е подобра и поевтина опција кашата да ја направите сами. Овесната каша содржи влакна кои позитивно влијаат на варењето, го забрзува метаболизмот и има витамини и минерали, а е одличен избор за појадок доколку сакате да ослабете или да се храните поздраво.

Постојат различни начини за подготовка на овесна каша, а многу луѓе грешат да ја остават својата овесна каша сува. Ако кашата станува посува и посува додека ја јадете, тогаш рецептот не бил добар. Постојат и рецепти со готвење овесна каша за да биде помека, но на тој начин губиме многу хранливи материи.

Тајната за совршена овесна каша е да ја натопите во млеко или вода и да ја оставите преку ноќ во фрижидер. На овој начин снегулките ќе ја впијат течноста и ќе станат супер меки. За екстра кремаст вкус на каша, додадете 1 лажица чиа семе во неа. Од овие семки често се прават вегански пудинзи бидејќи кога ќе стојат во течност, чиа семето отекува и течноста добива структура слична на гел. Еве еден рецепт за овесна каша кој секогаш ќе делува – ќе ви бидат потребни само 5 минути за да го направите, а ќе ви даде совршена енергија за да го започнете денот. Лесно се подготвува, а можете да направите комбинации со различни вкусови.

Состојки:

  • 50 гр овесна каша 120 мл
  • млеко (може и растително)
  • 55 гр грчки јогурт
  • 1 лажица чиа семе
  • 1 лажичка мед
  • прстофат рендано индиски ореви

Подготовка: Измешајте ги сите состојки за да добиете каша, а потоа покријте го садот и оставете ја кашата преку ноќ во фрижидер. Наутро, додајте додатоци како овошје, темно чоколадо или семки во вашата каша, во зависност од вашиот вкус. Во продолжение прочитајте неколку комбинации на адитиви кои ќе ја направат кашата неверојатно вкусна:

путер од кикирики, џем, бадеми ,јаболко, ореви, цимет ,боровинки, темно чоколадо ,ананас, ванила, кокос ,банана, калинка, ореви

Изберете ја вашата омилена комбинација и уживајте во вкусот и ефектот на здрав појадок како оваа овесна каша.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *