СТАР ГОТВАЧ ОД ЈУГОСЛАВИЈА ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА ЗА НАЈУБАВ ГРАВ: Додатете го ОВА и ќе биде неодоливо ВКУСНО

СТАР ГОТВАЧ ОД ЈУГОСЛАВИЈА ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА ЗА НАЈУБАВ ГРАВ: Додатете го ОВА и ќе биде неодоливо ВКУСНО

Гравот мора да биде на секоја маса барем еднаш неделно. Поради влакната и голем број хранливи материи, ова јадење е извор на сите хранливи материи и совршено избалансиран оброк .

Состојки:

 • 450 гр грав (Тетовац или Градиштанац)
 • 2 моркови
 • 2 глави кромид
 • 1 стебленце праз
 • 2 ловорови листови
 • 300 гр суво месо (грб или ребра)
 • 1 лажичка мелен црвен пипер
 • 1/2 лажичка мелен пипер
 • 1 лажица билни зачин
 • 2 лажици брашно
 • 30 мл масло
 • сол по вкус

Подготовка:
Гравот исчистете го, измијте го и натопете го во ладна вода ноќта пред да го готвите. Ставете го да зоврие наутро, оставете да зоврие, па варете околу десет минути. Процедете ја првата вода, а потоа прелијте го гравот со топла вода. Ситно исечкајте 2 главици кромид, па додадете го гравот, како и 2 ловорови листови.

Морковите исчистете ги и исечете ги, пропржете ги со кромидот, па додадете го гравот. Додадете измиено суво месо или ребра. Гответе околу час и половина до два часа (во зависност од видот на гравот). Доколку е потребно, додадете уште вода, во зависност од тоа колку сакате гравот да биде течен.

Кога гравот ќе се свари, направете го сосот. Во тава загрејте го маслото, додадете го брашното и пропржете, внимавајте да не изгори. Изладете, па додадете мелен пипер. Добро измешајте и истурете во сварениот грав. Додадете билни зачини по вкус, бибер и сол по вкус. Гответе уште 5 минути и исклучете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *