СИТЕ ПРИДОБИВКИ ОД КОСТЕНОТ: Сега го има во СЕКОЈА ПРОДАВНИЦА, директно ја „УДИРА“ ОВАА БОЛКА

СИТЕ ПРИДОБИВКИ ОД КОСТЕНОТ: Сега го има во СЕКОЈА ПРОДАВНИЦА, директно ја „УДИРА“ ОВАА БОЛКА

Костените спаѓаат во вкусните, идеални есенски и зимски закуски од групата јаткасти плодови . Постојат различни видови, но сите имаат слични нутритивни вредности. Најзастапени видови се американскиот, кинескиот, јапонскиот, корејскиот и европскиот костен, кој исто така е широко распространет кај нас.

Костените се преполни со хранливи материи
100 грама печени костени содржат:
206 калории,2,7 грама протеини,1,9 g маснотии,44,5 грама јаглени хидрати,4,3 грама влакна (15 проценти од потребните дневни вредности / DV),бакар: (47 проценти DV),манган (43 проценти ДВ),витамин Б6 (25 проценти ДВ),витамин Ц (24 проценти ДВ),тиамин (17 проценти ДВ),фолна киселина (15 проценти ДВ),рибофлавин: (11 проценти ДВ)

калиум: (11 проценти ДВ)
Покрај тоа, костените се добар извор на неколку други витамини и минерали, вклучувајќи ги витамините К, Б5 и Б3, како и фосфор и магнезиум. Во споредба со повеќето други јаткасти плодови, костените содржат помалку калории . Исто така, има повеќе јаглехидрати од повеќето јаткасти плодови и солидна количина на влакна, според лекарите.

Одличен извор на антиоксиданси
Костените содржат широк спектар на антиоксиданси, кои се важни за нашето здравје. Тоа се:витамин Ц,елагична киселина,галска киселина,танини,алкалоиди,разни полифеноли,лутеинзеаксантин.

Последните два антиоксиданси се акумулираат во мрежницата на нашите очи и ги штитат од оштетување на сината светлина. Високите нивоа на слободни радикали против кои се борат антиоксидансите може да предизвикаат оксидативен стрес. Го зголемува ризикот од хронични болести како срцеви заболувања, дијабетес…

Истражувањата покажаа дека различни антиоксиданси кои се наоѓаат во костените, како што се галските и елагичните киселини, можат да помогнат во намалување на ризикот од срцеви заболувања, отпорност на инсулин…

Висока содржина на влакна во костените
Костените се добар извор на растителни влакна, кои се клучни за нашиот дигестивен систем и редовна столица. Дополнително, диеталните влакна стигнуваат до дебелото црево главно несварени (несварени), каде што делуваат како пребиотик. Ова значи дека тие стануваат извор на храна за здравите бактерии во цревата, кои ги ферментираат.

Кога цревните бактерии ферментираат влакна, тие произведуваат различни корисни соединенија, вклучувајќи масни киселини со краток синџир корисни за здравјето на цревата, намалување на воспалението и подобрување на контролата на шеќерот во крвта. Влакната придонесуваат за чувството на ситост без да додаваат калории.

Костените можат да придонесат за подобра контрола на шеќерот во крвта
Одржувањето на шеќерот во крвта на здраво ниво е важно за здравите луѓе, особено оние со преддијабетес или дијабетес.

Подолгите и неконтролирани периоди на високи нивоа на шеќер во крвта го зголемуваат ризикот од здравствени компликации кај луѓето со дијабетес. Тие можат да предизвикаат посериозно оштетување на крвните садови и другите органи. И покрај тоа што имаат повеќе јаглехидрати од повеќето јаткасти плодови, костените се добар извор на растителни влакна кои можат да помогнат во спречување на скокови во шеќерот во крвта. Секако, не треба да се консумира прекумерно.

Добра храна за режим на слабеење
Костенот има неколку својства кои можат да бидат корисни во режимите за слабеење. Високиот дел од влакна ќе обезбеди подолго чувство на ситост и побрзо празнење на цревата. Костените имаат помалку калории по грам од повеќето други јаткасти плодови и имаат малку маснотии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *