МАРИНИРАНО ПЕЧЕЊЕ ОД рерна: Само вака кожата ќе испадне КРЦКАВА, а месото ќе биде вкусно

МАРИНИРАНО ПЕЧЕЊЕ ОД рерна: Само вака кожата ќе испадне КРЦКАВА, а месото ќе биде вкусно

Не постои таков празник со кој го славиме крајот на годината, ако со него суверено не владее главното новогодишно јадење во вид на свинско филе – обилно, крцкаво, сочно, од кое ви се насолзува устата кога ќе ја видите. . Тоа може да биде печено свинско месо , златна печена мисирка или печено говедско месо, но често се одлучуваме за свинско филе. Еве како да печете вкусно, нежно и сочно месо кое ќе остане запаметено!

Потребни состојки:

  • 1,5-2 кг свинско рамо или бедро
  • 100 мл масло
  • 2 чешниња лук
  • 150 гр суви кајсии
  • Сол, бибер, пипер, куркума
  • рузмарин, мајчина душица по желба

Начин на подготовка:
Во тава за печење или длабока тава ставете околу 2 лажици сол, 1 лажичка: бибер, пипер, куркума. Се меша, па се додава половина од количината на масло и се меша.

Исечете парчиња околу 2,3 см длабоко во целото парче месо. Ставете го месото во смесата за зачини и добро истријте го, а по потреба додајте го и остатокот од маслото. На филето намачкајте ги чешнињата лук, по желба исечете го лукот на чешниња и оставете ги во процепите од месото. Во месото можете да оставите и гранчиња рузмарин или мајчина душица и цврсто да го врзете со конец, за да не испаднат и печењето да биде компактно.

Печеното се става во рерна загреана на 200⁰C и се вари од сите страни околу 5 минути додека не добие кора. После тоа, во тавата за печење истурете околу 2 см вода и покријте ја или покријте го плехот со алуминиумска фолија, само замесете, намалете на 180⁰C и печете околу 90 минути, внимавајќи да не истече водата, додадете така дека секогаш има најмалку 1 цм течност, за да не гори и зачади

По час и половина се открива и се продолжува со печење уште 45 минути, без да се додаде вода, за филето да добие кора. Во плехот, во урината што ја пушти месото, додадете ги сувите кајсии на парче или исечете ги на половина.

Откако ќе се испече месото, извадете го од рерна и оставете го да отстои најмалку половина час, за постепено и полека да се олади, а сите сокови да останат во месото, пред да го исечете. Кога ќе одмори, исечете ја и извадете ја канапчето, префрлете го филето во чинија за сервирање, извадете ги сувите кајсии. По потреба сварете го сосот до саканата дебелина и прелијте го врз секое парче свинско месо, кога ќе го исечете и послужете со кајсии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *