ЖЕЛЕЗЕН „СНАГАТОР“ ВО ТЕГЛА: Моќна напивка со која ја оживеав крвната слика

ЖЕЛЕЗЕН „СНАГАТОР“ ВО ТЕГЛА: Моќна напивка со која ја оживеав крвната слика

Домашен, а во исто време и моќен „ железен “ пијалок е се што ми требаше за да ја повратам крвната слика. Нивото на железо во крвта може многу да го намали ризикот од згрутчување на крвта, како и срцев и мозочен удар.

Железото е исклучително важно за создавање на хемоглобин, кој транспортира кислород до сите клетки во телото, вклучувајќи ги и мозочните клетки.

За природен внес го препорачуваме овој „железен“ напиток од 5 видови овошје и зеленчук, кој е многу едноставен и ефикасен.

Од состојките што ни се потребни:

  • 1 цвекло
  • 1 портокал
  • 1 јаболко
  • 2 моркови
  • половина брокула

Еве како се подготвува овој пијалок:
Свежата храна добро измијте ја во ладна вода.
Најпрво треба да ги излупите морковите и цвеклото, а потоа да ги исечете на кришки, истото да го направите и со јаболкото. Искинете ги листовите кељ и брокула на парчиња.

Измешајте го целиот зеленчук во блендер додека не добиете мазен, густ напиток.По желба додадете малку лимон и вашиот напиток за секојдневно снабдување со железо на организмот е готов.

Огромниот квалитет на елементарното железо од цвеклото помага при анемија, ја обновува и чисти крвта.За тоа придонесуваат мали количини на кобалт, кој учествува во создавањето на витаминот Б 12, кој е неопходен за создавање на еритроцити.

Јаболкото на овој напиток ќе ја даде потребната доза вода и сладост, бидејќи ова рајско овошје го содржи моносахаридот фруктоза, шеќер кој предизвикува задоволување на желбата за слатко, при што нема промена во концентрацијата на гликоза во крвта.

Морковот во овој напиток ги задоволува сите дневни потреби на вашето тело за витамин А, освен тоа, овој популарен зеленчук содржи посебен вид влакна, калциум пектат, кој го намалува нивото на холестерол во крвта.
Подгответе го овој моќен напиток од природата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *