1 ЛАЖИЧЕ ОД ОВАА ХРАНА ДОДАЈТЕ НА ГРАВОТ И ЌЕ БИДЕ ДЕБЕЛ: НЕ ТРЕБА ДА ПРАВИТЕ ЗАПРШКА,ОДСЕГА ВАКА ЌЕ ГО ПРАВИТЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ

1 ЛАЖИЧЕ ОД ОВАА ХРАНА ДОДАЈТЕ НА ГРАВОТ И ЌЕ БИДЕ ДЕБЕЛ: НЕ ТРЕБА ДА ПРАВИТЕ ЗАПРШКА,ОДСЕГА ВАКА ЌЕ ГО ПРАВИТЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ

Готвењето грав е всушност наједноставното јадење, готвењето добро гравче и не толку едноставно.

Ако не сакате да додавате зачини во вашите јадења, ова е рецептот за вас. Освен тоа, не е неопходно гравот да се чува преку ноќ во вода за да набабри, туку употребете еден стар трик – сварете го 3 пати пред да го готвите со други состојки. Не ви треба ни шпорет под притисок за да го готвите ова одлично јадење што можете да го јадете до три дена.

Состојки:
500 гр грав 1 парче суво или чадено месо, сланина, колбаси, суво говедско месо 1 поголем кромид 2 моркови 1 домат 2,5 dcl доматен сос, ако имате домашен уште подобро 1 лажица суво зачино масло ајвар мелен црвен пипер (лута ) бибер сол

Подготовка:
Гравот сварете го 3 пати и фрлете ја водата. По третиот пат се остава гравот во цедалка на страна, а во тенџере лесно се пропржува сувото месо, доматот, морковот, кромидот (на парче): додека се малку испржени состојките се додава една лажица ајвар, се остава. на оган уште една минута се додава гравот и сето се прелива со вода.

Зачинете со сол, бибер, пиперка и суви зачини. (внимавајте на сол, секогаш можете да додадете подоцна).Гответе додека сè не зоврие, намалете ја топлината и покријте со мала дупка за пареа.

Кога ќе го оставите тенџерето малку отворено, пареата излегува и гравот станува погуст, па не ви треба запршка.

Гответе го гравот еден час на тивок оган, додадете го доматниот сос и варете уште 40 минути.Обично толку време е потребно за згуснување на гравот и за кондензирање на сите вкусови. Секогаш можете да го вкусите житото и да видите во која фаза сте.

Ако претерате со солта, малку трик, ставете еден суров компир во гравот и сварите во него, ќе ја впие целата сол.Ако сакате пикантност, слободно додадете неколку капки табаско сос или зачинета колбасица наместо суво месо!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *