СТАВЕТЕ ЈА ОВАА БИЛКА ВО МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ И ГЛЕДАЈТЕ ГО ЧУДОТО: СЕКОГАШ ЈА ИМАТЕ ДОМА, а не знаете што може да направи

СТАВЕТЕ ЈА ОВАА БИЛКА ВО МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ И ГЛЕДАЈТЕ ГО ЧУДОТО: СЕКОГАШ ЈА ИМАТЕ ДОМА, а не знаете што може да направи

Секоја домаќинка има трик за перење алишта , а тој обично вклучува користење на некои состојки за домаќинството.

А ловорот може да ви биде од голема помош .
Не се работи за тоа облеката да мириса или да ја омекне. Ефектот на овој лист врз облеката е нешто поинаков, но подеднакво интересен. Многу луѓе немаат поим дека ловоровиот лист може да помогне да се зачува обоената облека и да се врати во нивната оригинална боја.

Ловоровите листови можете да ги ставите директно во машината за перење, но многу подобар ефект ќе добиете доколку ги ставите во леген со вода и потоа натопете ја бојадисаната облека. Во зависност од количината на алиштата, земете неколку или десетина ловорови листови, ставете ги во вода и завртете ги.

Кога водата малку ќе се олади, по 20-30 минути натопете ја облеката во неа и оставете ја да отстои неколку часа. Од време на време можете да ги мешате рачно за подобар ефект. Потоа добро исцедете ја облеката и измијте ја како и обично во машина за перење или со рака.

Овој трик најдобро функционира со бела облека. Еве, ако ловоровиот лист не помага, има уште неколку начини на кои можете да пробате. Една од нив е ставање две лажици сол во машината за перење. Долго време се користи за миење завеси и чаршафи, бидејќи ефикасно ги отстрануваше дамките и ги враќаше во снежно-бела боја. Може успешно да се користи за обоени ткаенини. Тогаш ќе ја оживее бојата и ќе спречи да избледне.

Добро е да знаете дека ловоровиот лист не е единствениот зачин кој добро делува во бањата. Биберот добро делува и пред да избледи и да ја извалка облеката во машината за перење. Тоа е стар природен начин што вреди да се знае. Важно е да може да се користи и за бели и за обоени ткаенини. Но се уште не е готово.

Ако сакате да носите црна и темна облека, обидете се да додадете кафе или чај во вашите алишта. Овој едноставен, еколошки трик ќе ви овозможи да уживате во интензивната црнила на вашата омилена облека. Доволно е да истурите четвртина чаша силен чај или кафе во комората за перење (без основата). Овој пијалок има многу интензивна боја и ќе спречи вашата облека да избледне. Ќе делува како природна боја. Само погрижете се да имате само црни и темни работи во барабанот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *