ПОСНО МЕДЕНО СРЦЕ: Лесно се прави, а најдобро е да го ставите ОВОЈ ЏЕМ

ПОСНО МЕДЕНО СРЦЕ: Лесно се прави, а најдобро е да го ставите ОВОЈ ЏЕМ

Доколку постите и посакувате нешто слатко, еве ја совршената торта која брзо се прави и има совршен вкус.

Неопходно е:

 • 300 мл вода
 • 150 гр шеќер
 • 600 гр брашно
 • лажица какао
 • 10 лажици џем од сливи
 • 100 мл масло
 • две лажички сода бикарбона
 • ЗА фил: 10 лажици џем
 • 2 раце мелени лешници или ореви
 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици масло

  Подготовка:
  Измешајте вода, шеќер, брашно, какао, масло, џем, сода бикарбона. Истурете половина од тестото во тавата и печете околу 10 – 15 минути на 200 степени. Извадете го од рерна и прелијте го растопениот мармалад во кој сте додале мелени ореви или лешници, па тестото прелијте го врз џемот, но претходно разредете го со 5 лажици вода за полесно да се премачка врз мармаладот.

  Печете уште 30 минути или додека не завршите. Прелијте со глазурата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *