ОДЛИЧЕН ТРИК:Изчистете го тепихот со ОВАА МЕШАВИНА и ќе биде како НОВ

ОДЛИЧЕН ТРИК:Изчистете го тепихот со ОВАА МЕШАВИНА и ќе биде како НОВ
Една од најголемите и најзаморни домашни работи е дефинитивно миењето на теписите.

Многумина немаат пари да платат за перење во сервис, па се одлучуваат за евтин, докажан метод – изнесување надвор, чистење со прашок и четки и сушење на тераси неколку дена, секако, кој има услови. за тоа.

Но, за среќа, домаќинките на кои им здодеа да клечат со четка во раце, смислија одличен трик – чистење со сода бикарбона !

Најпрво исчистете го тепихот со правосмукалка, а потоа натопете памучна крпа во оцет и поминете ја преку целиот тепих. Земете уште една крпа, намачкајте ја со вода, а потоа ставете сода бикарбона. Избришете го целиот тепих со оваа крпа и оставете го да отстои околу половина час.

Содата ќе ги отстрани непријатните мириси и остатоците од прашина, а оцетот ќе ја направи вистинската дезинфекција. Сè што треба да направите е да го исчистите тепихот уште еднаш со правосмукалка за да ги соберете остатоците од газиран сок и тој ќе блесне како штотуку да излегол од салонот!Пробајте и кажете ни ги вашите впечатоци!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *