КОЛКУ ЧЕСТО ТРЕБА ДА СЕ ТУШИРАТЕ – ЕКСПЕРТ ЈА ШОКИРА ЈАВНОСТА: „Одбивам да верувам, како да спијам со толкава нечистотија?“

КОЛКУ ЧЕСТО ТРЕБА ДА СЕ ТУШИРАТЕ – ЕКСПЕРТ ЈА ШОКИРА ЈАВНОСТА: „Одбивам да верувам, како да спијам со толкава нечистотија?“

Откако Алисон откри дека се тушира ​​еднаш или двапати неделно , таа предизвика голема врева на социјалните мрежи. Многумина ја поддржаа, а се согласија дека не треба да се капе почесто од тоа, а други ја критикуваа во коментарите посочувајќи дека ја запоставува хигиената.

Имено, 27-годишната Алисон од Бостон на TikTok сподели дека се тушира ​​само кога сака да си ја измие косата, што е често два пати неделно.
Алисон била убедена дека тоа што го прави е нормално, но знаела и дека на некои луѓе тоа би можело да биде грубо.
„Неодамна открив дека всушност сум одвратно човечко суштество и тоа е затоа што повеќето девојки, кога велат дека ја мијат косата два пати неделно, буквално мислат на миење на косата и се тушираат секој ден“, вели таа.

“Се туширам само еднаш или двапати неделно. Се туширав на секои пет дена. Затоа што ако одам да се туширам, ја мијам и косата. Зошто да одам на туш и да не ја мијам косата?”, додаде таа.
Видеото набрзо стана вирално и собра голем број лајкови и дури 6,1 милиони прегледи.

„Добро. Туширањето ми изгледа како обврска“, „И јас. Ако не сум валкана, не се туширам, ако ми е нечиста, ја мијам косата и се туширам“, – „Тушевот е пропаст на моето постоење.Нема да го правам тоа повеќе од 2 пати неделно“, беа дел од коментарите за поддршка.

Сепак, многумина се согласија дека тоа е нехигиенско и ја удираа – „Не можам да одам 24 часа без туш. Одбивам да верувам дека ова е реално“, „Исус Христос…дали е ова навистина реално“, „Неееееееееееееееееееееее спиеш со таа нечистотија однадвор?????Не!!!“, се дел од коментарите.

Што велат експертите?
Според експертот за лична хигиена, експерт за заразни болести Елејн Ларсон од Универзитетот Колумбија, секојдневното туширање не е навистина добро за нас. Поточно, за нашата кожа.

„Луѓето веруваат дека честото туширање ќе ги направи почисти. Меѓутоа, од бактериолошка гледна точка, тоа не е баш точно. Освен тоа, колку почесто се капете, толку е поголема веројатноста да имате инфекции на кожата. Со туширање се отстранува заштитниот слој на маснотии од телото, што им олеснува на бацилите да навлезат во кожата и да предизвикаат проблем“, вели таа за Yahoo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *