СТАРОВЕЧНА пита со јаболка КОЈА ЈА ПАМЕТАТ НАШИТЕ РОДИТЕЛИ: Малкумина знаат за неа, а НЕМА НИШТО ПОВКУСНО

СТАРОВЕЧНА пита со јаболка КОЈА ЈА ПАМЕТАТ НАШИТЕ РОДИТЕЛИ: Малкумина знаат за неа, а НЕМА НИШТО ПОВКУСНО
Нашите родители се сеќаваат на овој вкус. Направете одлична пита со јаболка, запишете го рецептот сега

Состојки:

За тестото

 • 400 гр меко брашно
 • 1 полна лажичка прашок за пециво
 • малку сол
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 150 гр кристален шеќер
 • 150 гр маст
 • 1 јајце
 • 1 дл млеко
 • 1 полна лажица кисела павлака

За филот со овошје:

 • 1500 гр кисела јаболка
 • 150 гр суво грозје
 • 150 гр кристален шеќер
 • малку мелен цимет
 • неколку мелени каранфилчиња

За посипување:

 • малку шеќер во прав
 • малку мелен цимет

Подготовка:
Подготовка на тестото: просејте го брашното со 1 полна лажичка прашок за пециво. Потоа додадете кристален шеќер, 1 кесичка ванилин шеќер и малку сол и измешајте со раце. Додадете маснотии, млеко и павлака. Добро изработете го тестото со раце за да биде мазно. Направете 2 топчиња од тестото и оставете го тестото да одмори малку покриено. Јаболката излупете ги и излупете ги и исечете ги на ленти.

Сувото грозје потопете го во топла вода да набабри. Ренданите јаболка поделете ги на 3 дела и пржете ги додека не се исуши, на средна температура, приближно 5 минути секој круг. Во динстаните јаболка додадете 150 гр. шеќер, малку цимет во прав и малку каранфилче во прав и оставете ги да се изладат. Исцеденото суво грозје додадете го во изладените јаболка.

Тава со големина 29,5 cm x 20,3 cm (надворешна мерка 37, 5 cm x 25 cm) се премачкува со маргарин и се покрива со хартија за печење. Со маргарин намачкајте го и дното и страните на хартијата за печење. Се замесува малку едно топче тесто и се расукува со сукало во големина од 29,5 cm x 20,3 cm.

Посипете го тестото со малку брашно и виткајте го на сукало и нежно одмотајте го од сукалото од едниот до другиот крај на тавата. Ако тестото се скрши при ставање во тавата, израмнете го со раце.Тестото избоцкајте го со вилушка по целата површина. Врз тестото ставете јаболка со суво грозје.

Второто топче тесто замесето го малку и со сукало виткајте го со големина од 29,5 cm x 20,3 cm, виткајте го на сукалото и нежно одмотајте го тестото од сукалото од едниот до другиот крај на тавата. Тестото избоцкајте го со вилушка по целата површина.

Ставете ја во рерна загреана на 190 степени и печете околу 30 минути додека не порумени. Нежно фатете ги краевите на хартијата за печење заедно со тавата, навалете ја тавата и полека колачот ќе се лизне самостојно на плехот за сервирање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *