ОТКРИЕНО НАЈЗДРАВОТО РАСТЕНИЕ НА ПЛАНЕТАТА: Сомелете го КОРЕНОТ на ова растение и испијте го со вода, единствениот начин за ОБНОВУВАЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ

ОТКРИЕНО НАЈЗДРАВОТО РАСТЕНИЕ НА ПЛАНЕТАТА: Сомелете го КОРЕНОТ на ова растение и испијте го со вода, единствениот начин за ОБНОВУВАЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ

Нутриционистите се убедени дека пет намирници го освојуваат светот благодарение на нивната исклучителна исхрана. На прво место е куркумата, потоа храната со никнати семиња (никнат грав, никнат леб, никнат бадем), потоа зеленчукот, млекото без лактоза и мешунките.

Куркуминот има силни антиоксидантни, антиинфламаторни, антивирусни, антибактериски, антигабични и антиканцерогени ефекти. Американскиот Wall Street Journal објави напис Индискиот зачин буди надеж, во кој се наведува дека научниот интерес за куркуминот нагло се зголемил во последниве години. Американскиот национален институт за здравје неодамна спроведе клинички испитувања на куркумин како терапија за рак на панкреасот, плазма клетки (мултипла миелом), Алцхајмерова болест и рак на дебелото црево.

Висока хранлива вредност
Покрај главната состојка – куркуминот, кој има најсилно антивоспалително дејство во растителниот свет, куркумата содржи и витамини Б6, Ц, Е и К, како и минералите калиум, железо, бакар, цинк, фосфор, манган и селен. Исто така се смета за значаен извор на влакна.

Дневната препорачана количина на куркума е 3-10 g или максимум една лажица. За стари лица и деца под шест години, дневната доза треба да се преполови (половина лажица). Не треба да се зема на празен стомак.

Го забрзува варењето
Како еден од најсилните природни антибиотици, куркумата не ја уништува цревната флора, туку го поттикнува развојот на корисни бактерии, ги ублажува гасовите и гасовите, ја подобрува апсорпцијата во цревата и делува детоксикативно на цревата. Најновото истражување потврдува дека куркумата благодарение на антивоспалително дејство може да помогне во лекувањето на Кронова болест и улцеративен колитис. Неговата антигабична активност е корисна и во третманот на кандида. Ефикасно е и при хронична дијареа и гасови. Се користи со мешање на лажичка куркума во прав со чаша вода и пиење еднаш дневно.

Помага при настинки и грип
Благодарение на антиинфламаторното дејство на куркуминот, ова растение е драгоцено помагало за болки во грлото, бидејќи го спречува размножувањето на бактериите. Три до четири пати на ден земајте раствор од половина лажичка куркума и 0,3 dl топло млеко. За гаргара се користи раствор од половина лажичка куркума и сол во чаша топла вода. Куркумата исто така го отстранува лошиот здив и ги лекува болестите на непцата.

Корисно за зглобовите
Поради силното антиинфламаторно дејство, особено се препорачува за ревматоиден артритис. Бројни клинички студии покажаа дека куркумата ја намалува утринската вкочанетост и отокот на зглобовите. За разлика од класичните лекови базирани на кортикостероиди кои можат да предизвикаат сериозни несакани ефекти, куркумата е одлична природна замена или додаток за болести на зглобовите и коските.

Лекува кожни болести
Ова растение е ефикасно и кај кожни болести, особено кај егзема и псоријаза. За таа цел може да се зема орално или дермално, во форма на облоги од паста од куркума (40 g куркума се вари во 1,5 dl вода). Помешана со сок од алое, оваа паста помага и при изгореници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *