НИКОГАШ НЕ ФРЛАЈТЕ ЈА КОРАТА ОД КОМПИРИТЕ: Во кујната прави чуда, еве како може да ви помогне

НИКОГАШ НЕ ФРЛАЈТЕ ЈА КОРАТА ОД КОМПИРИТЕ: Во кујната прави чуда, еве како може да ви помогне

Дали знаевте дека кората од компирот е одлична за отстранување на дамките од ‘рѓа? Така е, последното нешто што треба да го направите со лушпите од компири, ако нема да ги јадете, е да направите паста за чистење што убива ‘рѓа .

Компирите содржат оксална киселина, која ги претвора нерастворливите соединенија на железо во растворливи комплексни јони. Тоа е научното објаснување за тоа како лушпите од компири се доста ефикасни во отстранувањето на ‘рѓата, пишува 24sedam.

Така, можете да користите лушпи од компир за да направите раствор богат со оксална киселина за да ги исчистите ‘рѓосаните проблематични области . За да го направите ова, натопете ги лушпите во вода.

Користете само доволно вода за да ги покриете лушпите; тоа ќе овозможи оксалната киселина да биде што е можно повеќе концентрирана. Оставете ги лушпите да киснат некое време, да речеме, додека вашето вкусно јадење со компири не се испече во рерна. Потоа отстранете ги лушпите од водата. Измешајте малку вода од компири со сода бикарбона за да направите паста.

Можете да ја користите пастата за чистење на ‘рѓа од ножици, ножеви или дури и градинарски алат. Нанесете ја пастата на ‘рѓосаното место, почекајте 20 до 30 минути, а потоа исчистете, измијте и исплакнете. Како магија, вашите ‘рѓосани алатки повторно ќе изгледаат како нови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *