Наместо ПРЖЕНИЦИ Направете го ова со стар Леб: Ќе добиете појадок кој никогаш не бил повкусен

Наместо ПРЖЕНИЦИ Направете го ова со стар Леб:
Ќе добиете појадок кој никогаш не бил повкусен

Стариот леб од рерна, дури и со чаша јогурт, е идеален за појадок или за ужина. Сепак, во морето од рецепти се издвои еден бидејќи е повкусен од познатите пржени. Во продолжение ви го пренесуваме рецептот за овој хит појадок .

Потребни ви се: стар кришки леб, јајца, издробено сирење, млеко, малку масло
Подготовка: Вклучете ја рерната на 220 степени…Батениот леб исечете го на кришки. Издробете го сирењето во сад, додадете млеко, малку масло и јајца и сè измешајте.

Добро потопете го лебот во сирењето од едната и од другата страна. Покријте го плехот со хартија за печење и наредете го лебот на мали простори еден од друг. Печете околу 20-30 минути, во зависност од рерната, додека убаво порумени. Одличен појадок, ужина или вечера со чаша јогурт или кисело млеко…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *