ПРЕД ДА ЈА ПРЖИТЕ РИБАТА ЕДНА РАБОТА МОРА ДА НАПРАВИТЕ СО НЕА: САМО на тој начин нема да впива МНОГУ МАСЛО

ПРЕД ДА ЈА ПРЖИТЕ РИБАТА ЕДНА РАБОТА МОРА ДА НАПРАВИТЕ СО НЕА: САМО на тој начин нема да впива МНОГУ МАСЛО

Рибата на скара или печена е многу здрава и полна со хранливи материи. Но, како што важи за месото, важи и за рибата, најдобро е да се пржи. Да, покалорично е, но и неспоредливо повкусно.

Пржењето може да биде мачна работа, па затоа ви предлагаме што можете да направите за да си ја олесните работата.

Кога ќе ја исчистите рибата, прво добро исушете ја. Исечете го по желба, а потоа подгответе ја мешавината. Прво валкајте ја во обично брашно, па во изматените јајца во кои сте додале зачини, па повторно во брашно, но сега пченкарно брашно. Доколку сте доволно вешта домаќинка, можете да измешате брашно и јајца, па да ја ставите рибата само во таа смеса.

Само така нема да впие многу масло.
Кога морската риба ќе се испржи во мешавина од брашно и јајца, додадете малку пиво, бидејќи ќе ја направи повкусна и полесна за подготовка.

Во сусам можете да пржете и пастрмка, ослич и друга бела риба, а оние со поизразен мирис во мелени бадеми. Поради нив кората ќе биде крцкава и нема да мириса непријатно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *