ЈАДЕТЕ ПЕЧЕН ЛУК: Еве што ќе се случува во вашето тело во следните 24 часа откако ќе го конзумирате…

ЈАДЕТЕ ПЕЧЕН ЛУК: Еве што ќе се случува во вашето тело во следните 24 часа откако ќе го конзумирате…

Секој пат кога користиме лук , неговата моќ е толку голема што дури и откако ќе помине цел ден – нашето тело сè уште реагира позитивно на оваа моќна храна.Во оваа статија пишуваме за здравствените придобивки од печениот лук, вреди да се користи.

Еве што се случува во нашето тело кога консумираме печен лук?
1 час: Во првиот час лукот се вари во желудникот и станува храна за организмот.
2-4 часа: Помага во борбата против слободните радикали и постоечките заболени клетки во нашето тело.

4-6 часа: Метаболизмот почнува да ги забележува придобивките од лукот и го активира процесот на отстранување на вишокот течности и согорување на складираните масти во телото.
6-7 часа: Антибактериски својства на лукот.

По патувањето во крвотокот, тој почнува да се бори против бактериите во телото.
6-10 часа: Во овој период хранливите материи веќе одиграа улога на клеточно ниво, заштитувајќи од оксидација.
10-24 часа: Откако ќе се вари, лукот започнува процес на длабоко чистење во вашето тело.

Вклучете ја рерната на 150 степени.
Излупете го лукот, не отстранувајте ги чешнињата лук, туку оставете ги цели.
Исечете го врвот на лукот така што сите каранфилчиња се видливи.На секоја главица лук (ако има повеќе) посипете по половина лажица маслиново масло и втријте го во лукот.

Секоја глава посипете ја со половина лажичка сол.Лукот ставете го во садот во кој ќе го печете, па покријте го со хартија за печење, па на хартијата ставете алуминиумска фолија.
Можете да печете половина час, или подолго, во зависност од тоа колку добро сакате да се испече лукот.

Еве за што служи здравиот печен лук:
Ќе го регулира нивото на холестерол.Го намалува и подобрува нивото на крвниот притисок.Ја подига природната одбрана на телото и го зајакнува имунитетот.Ги чисти артериите и го штити телото од проблеми со срцето

Во процесот на чистење, лукот помага да се исчистат тешките метали од вашето тело
Тоа помага за зајакнување на коските
Лукот помага во ублажување на заморот
Печениот лук исто така ги подобрува атлетските перформанси и ја промовира долговечноста на клетките.Пробајте го печениот лук, одличен е.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *