СИТЕ ФРЛАТЕ ЕДЕН ДЕЛ ОД ОРЕВОТ А НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА Е ОДЛИЧЕН ЗА ХОЛЕСТЕРОЛ: Направете ЧАЈ и пијте го барем МЕСЕЦ

СИТЕ ФРЛАТЕ ЕДЕН ДЕЛ ОД ОРЕВОТ А НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА Е ОДЛИЧЕН ЗА ХОЛЕСТЕРОЛ: Направете ЧАЈ и пијте го барем МЕСЕЦ

Оревот се смета за најздрав и најприфатлив орев. Содржи висок процент на омега-3 масни киселини, како и значително ниво на антиоксиданси, па затоа се препорачува внес од 30 до 50 грама дневно за заштита на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Оревите го намалуваат ризикот од „лош“ холестерол, богати се и со протеини, диетални влакна и витамини. Тие содржат витамини од групата Б, како и калциум, натриум, железо, фосфор и магнезиум, пишува Б92.

Кората од плодот на оревот е полна со танини и хинони, па затоа чајот од орев се препорачува против паразити и габи. Исто така, овој пијалок позитивно влијае на крвните садови.

Подготовката е едноставна. Исчистете една шака ореви и потопете ги во половина литар ладна вода. Оставете го покриено да отстои преку ноќ, а наутро ставете го на шпорет да зоврие. Кога чајот ќе зоврие, покријте го и извадете го од шпоретот и оставете го да се излади.

Кога е млако, се цеди и се пие полека, во мали голтки. Пијте чај од ореви дневно најмалку еден месец. Забележете дека кората од орев, ако се комбинира со младите листови во чајот, може да има лаксативно дејство. Затоа, бидете внимателни и ако не ви се допаѓа напитокот од кората, можете да направите чај само од овошјето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *