ДАЛИ ИМАТЕ СУВА КАШЛИЦА: Загрејте шолја млеко и додајте ја ОВАА билка…

ДАЛИ ИМАТЕ СУВА КАШЛИЦА: Загрејте шолја млеко и додајте ја ОВАА билка…

Сите понекогаш имаме кашлица.
Кашлицата е всушност спазматично стегање на мускулите и може да се излечи со домашен лек.
Ако додадете жалфија во млекото, овој проблем ќе исчезне како рачно земен.

Сувата кашлица најчесто е симптом на настинка, а може да биде предизвикана од разни здравствени проблеми. Некои почнуваат да кашлаат од иритација предизвикана од сув воздух, но причината за кашлањето може да биде и алергија .

Хроничната сува кашлица најчесто е предизвикана од чад од цигари, алергии и астма, а обично ќе имате и симптоми на горушица или чувство на печење во грлото.Покрај бројните вештачки препарати, добро се среќаваат и природните.
Ние секако ве советуваме да му дадете можност на овој навистина ефикасен лек на нашите баби. Млекото и жалфија прават чуда за упорна, сува кашлица.

Високиот процент на есенцијални масла кои содржат антибактериски и антиинфламаторни ефекти , како и голема количина на фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П и тијанин ја прават жалфија многу моќен борец против кашлицата.

Во комбинација со млеко дава одлични резултати, но само ако се подготви вака:
Потребно е во шерпа од 250 мл млеко, додадете 1 лажица жалфија и варете на лесен оган да зоврие.

Кога млекото ќе зоврие, тргнете го од шпоретот. Додадете 1 лажичка путер во пијалокот, покријте и оставете да отстои 15 минути.
Процедете го напитокот и додадете една лажичка мед и прстофат куркума и сè добро измешајте.

Пијте ја оваа смеса еден час пред да заспиете.
Ќе почувствувате повеќе од добар ефект.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *