ЈАДЕТЕ 3 УРМИ НА ДЕН: 8 неверојатни работи ќе му се случат на вашето тело…

ЈАДЕТЕ 3 УРМИ НА ДЕН: 8 неверојатни работи ќе му се случат на вашето тело…
Бројни здравствени студии утврдиле дека урмите се вистинска суперхрана која го штити организмот од многу болести.Нејзините здравствени придобивки се многубројни, а ова се 8-те најважни:

Тие се исклучително богати со железо
Урмите се одличен извор на овој важен минерал, поради што се препорачуваат за трудници, деца и луѓе кои боледуваат од анемија.

Спречува дијареа
Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го поттикнува развојот на добри бактерии.

Третира запек
Урмите освен што спречуваат дијареа, го решаваат и проблемот со запек.

Го одржува варењето редовно
Ако сакате да го спречите таложењето на масни наслаги и да го исчистите организмот – обидете се секој ден да јадете неколку урми на празен стомак, пишува HealthyDefinition.
Но, внимавајте да не претерате со урмите – тие се суво овошје и содржат многу шеќер.

Го регулираат холестеролот
Урмите докажано го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, со тоа што ги чисти крвните садови и има моќ да го спречи создавањето на згрутчување.
Го зајакнуваат срцето
Редовното консумирање урми ја спречува атеросклерозата, главната причина за срцев удар.

Го регулира крвниот притисок
Доколку страдате од хипертензија, можете слободно да јадете урми, бидејќи тие не содржат натриум и се богати со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 mg магнезиум, што е многу важно за здрав проток на крв.
Спречува мозочен удар
Благодарение на калиумот што го содржи, урмите можат да спречат мозочен удар доколку редовно ги консумирате.Затоа, јадете неколку урми на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *