СО ОВОЈ ТРИК ЛЕСНО ЌЕ ЈА ОДСТРАНИТЕ МРСНОТИЈАТА: Потребен ви е само ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК

СО ОВОЈ ТРИК ЛЕСНО ЌЕ ЈА ОДСТРАНИТЕ МРСНОТИЈАТА: Потребен ви е само ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК

Кога работите со хемија, мора да користите гумени ракавици , а мирисот на сите тие производи е неподнослив и може да предизвика алергии.Сепак, постојат многу едноставни начини за брзо отстранување на изгорените масти и без употреба на хемикалии.

Лесен начин за чистење на тавата од маснотии
Излупете еден компир со средна големина. Пресечете го на половина и натопете една половина во сода бикарбона.

Следно, со оваа половина истријте го дното на тенџерето или тавата, како сунѓер. Потребно е малку труд, но резултатот ќе биде видлив веднаш, што дополнително ќе ве инспирира.

Доколку сакате на овој начин да исчистите неколку тави или тенџериња со маснотии, потребно е периодично да ги обновувате прстените на компирот, односно периодично да го отсекувате валканиот дел. Исто така, треба почесто да се потопува во сода бикарбона, бидејќи комбинацијата од сок од компир и сода бикарбона всушност ги чисти мастите.

Маснотијата на ѕидовите на тенџерето можете да ја отстраните со помош на обични кесички чај
Земете сува, неискористена кесичка чај и едноставно поминете ја преку внатрешниот ѕид на тенџерето, каде што е оставена маснотијата. Веднаш ќе забележите како маснотиите се раствораат, како да се апсорбираат во кесичката чај. 2-3 кесички чај и – „збогум на маснотиите“. За оваа потреба купете ги најевтините кесички чај.

Маснотиите можете да ги отстраните и од надворешната страна на тавите, тенџерињата, тавите така што ќе ги сварите во раствор од сода бикарбона

Земете голем сад кој може да собере тавче или тенџере, истурете 4-5 лажици сода бикарбона во него и прелијте го со вода. Гответе 30-50 минути. После тоа, само избришете ги садовите.

Овој метод не бара никаков физички напор, но неговото извршување бара време. Ако го имате, тоа е најефективниот начин да се елиминира старата маст од сите садови. На овој начин можете да готвите цедалки, вилушки, лажици, капаци и други предмети на „тешко достапни“ места.

Ние подготвуваме храна за себе и за нашите деца во садови. Помалку хемија е подобро за сите нас. Бидете здрави и оставете ги вашите садови да ве воодушеват со својата чистота.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *