Од нив ќе ЗАМИРИСА цело маало:Посни БРЗИ КРОФНИ кои се прават без мака

Од нив ќе ЗАМИРИСА цело маало:Посни БРЗИ КРОФНИ кои се прават без мака

Состојки:

  • 250 ml млака вода
  • 40 гр свеж квасец
  • 500 гр брашно
  • 50 гр маргарин
  • 2 лажици шеќер
  • 100 гр шеќер во прав
  • 2 ванилин шеќер

Начин на подготовка:
Квасецот растворете го во млака вода со лажичка шеќер и лажичка брашно и оставете го да втаса.

Пред да втаса квасецот, измешајте ги шеќерот и маргаринот, додадете го втасениот квасец, а потоа полека месете го со брашното.
Оставете го тестото на топло да нарасте дупло, а потоа повторно измесете го, исукајте го тестото до дебелина од 1 см и извадете ги крофните со чаша или калап за крофни.

Оставете ги околу половина час тие да нарастат, а потоа испржете ги во врело масло.
Прво горната страна од крофната ставете ја во тавата за пржење.

Посипете ги со шеќер во прав во кој е додаден ванилин шеќер, а можете и да ги наполните со омилениот мармалад или џем.
Сервирајте по ваша желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *