ОВОЈ РЕЦЕПТ ГО ЗАЈАКНУВА ВИДОТ, ГИ ОТСТРАНУВА МАСТИТЕ ОД ЦРНИОТ ДРОБ И ЦЕЛОСНО ГО ЧИСТИ дебелото црево.ТОЈ Е СОСЕМА ЛЕСЕН ЗА ПОДГОТОВКА

ОВОЈ РЕЦЕПТ ГО ЗАЈАКНУВА ВИДОТ, ГИ ОТСТРАНУВА МАСТИТЕ ОД ЦРНИОТ ДРОБ И ЦЕЛОСНО ГО ЧИСТИ дебелото црево.ТОЈ Е СОСЕМА ЛЕСЕН ЗА ПОДГОТОВКА

Овој зеленчук најчесто се јаде сиров во форма на салата – еве како можете да подготвите супер здрава салата од цвекло која ќе ви го подобри целокупното здравје:

Состојки:
2-3 цвекло, 2 главици лук, маслиново масло, оцет, прстофат сол.

Подготовка:
Цвеклото излупете го и сварете го додека не омекне, па исечкајте го на парчиња и ставете го во сад. Ве молиме имајте предвид дека цвеклото не мора да биде целосно сварено и меко. Може да се вари само десет минути, доволно за да се дезинфицира, бидејќи сè уште расте во земја.

Се разбира, цвеклото тогаш е тврдо, но можете и ситно да го изрендате. Постапката повторете ја со кромидот и додадете го во садот, а потоа додадете малку масло, сол и оцет и послужете ја вкусната салата. Секојдневното консумирање ќе ви ги исчисти дебелото црево, црниот дроб и ќе ви го подобри видот. Како што можете да видите, цвеклото е исклучително хранливо и здраво, поради што треба да стане дел од вашата исхрана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *