ЗА ШТО Е ДОБРА КРУШАТА И ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ: СЕДУМ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ ОД КРУШИТЕ

ЗА ШТО Е ДОБРА КРУШАТА И ЗОШТО ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ: СЕДУМ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ ОД КРУШИТЕ

Можеби не сте знаеле, но крушата може да ни помогне да се ослободиме од високата температура.

Крушите припаѓаат на хипоалергична храна и тешко дека кај некого ќе предизвикаат алергија, полни се со растворливи влакна, како и со пектин, кој е природен диуретик. Богати се со сорбитол, еден вид алкохолен шеќер кој има помалку калории од обичниот шеќер, а поради високата содржина на вода, пријатниот вкус и способноста за зголемување на енергијата, тие се добри за диетални диети.

Помалку шеќер, повеќе влакна
Крушите се богати со витамини А, Б1, Б2, Ц и Е, како и со бакар, фосфор и калиум. Содржи и калциум, хлор, железо, магнезиум, натриум и сулфур, а фолна киселина и ниацин се дел од неговиот состав. Содржи антиоксидантни и антиканцерогени соединенија, а бидејќи е хипоалергично овошје, ретко предизвикува некакви алергиски реакции.

Дури 71 процент од влакната во крушите се нерастворливи, додека останатите се растворливи. Двете влакна се исклучително важни за здравјето и оптимално функционирање на метаболичките процеси. Крушите се богати со сорбитол, еден вид алкохолен шеќер кој има помалку калории од обичниот шеќер. Сорбитолот не се вари целосно, туку се ферментира во дебелото црево и се распаѓа благодарение на добрите бактерии на цревната флора и влијае на здравјето на забите.

Ова овошје припаѓа на храна со низок гликемичен индекс (38). Поради високата содржина на вода, пријатниот вкус и способноста за зголемување на енергијата, тие се добри за диететски диети. Крушите и јаболката имаат слични нутритивни профили, но јаболката се побогати со гликоза и сахароза, додека на „страната“ на крушите има поголеми количини на фруктоза и сорбитол.
Природен лек за многу здравствени проблеми

Висока телесна температура
Еден од најдобрите начини да помогнете да се намали високата телесна температура е да испиете голема чаша свежо исцеден сок од круша.

Проблеми со запек
Крушата е полна со пектин, кој е диуретик, а има и благо лаксативно дејство, што влијае на подоброто функционирање на цревата и на процесот на варење. Растворливите влакна се одлични за здравјето на дигестивниот систем и можат да помогнат во спречување на рак на дебелото црево.

Подобар имунитет и помал холестерол
Антиоксидансите во крушите го поддржуваат разградувањето на слободните радикали и влијаат на подобра општа состојба на организмот, детоксикација и зајакнување на имунолошкиот систем. Исто така, редовното консумирање на круши учествува во регулирањето на нивото на добриот холестерол во крвта и ја намалува можноста за малигни заболувања, т.е. уништување на здравите клетки погодени од слободните радикали.

Ја олеснува состојбата на артритис и гихт
Забележано е дека во народната медицина се користи за гихт уште од античко време, дека позитивно делува на здравјето на бубрезите и на регулирање на процесот на мокрење, како и кај ревматолошки заболувања, пред се поради неговиот диуретик. својства.

Влијае и на намалување на ризикот од остеопороза
Некои студии покажаа дека поради минералот бор, крушите го намалуваат и ризикот од остеопороза, бидејќи помагаат да се задржи калциумот во коските.

Помага при кожни болести
Редовното консумирање круши, поради нивната висока содржина на влакна, го спречува оштетувањето на кожата, помага во борбата против брчките, мрсната кожа и акните. Високата содржина на вода трајно ја хидрира кожата, а крушите се добри за сува и ронлива кожа. Тие го регулираат нивото на течност во кожата, одржувајќи ја нејзината природна хидратација и делуваат како природен пилинг. Слично делуваат и на сува, испукана и оштетена коса, пред се поради хидратација.

Како здраво да ги јадете крушите
Пред јадење, крушите добро измијте ги. Најдобро е да ги јадете сирови и со кожа која е исклучително богата со влакна. На дијабетичарите им се препорачува да пијат свежо исцеден сок со пулпа. Крушите се одлична состојка во салатите, и во салатите од овошје и зеленчук. Ако ги јадете во компот, тие ќе изгубат дел од своите корисни својства кога ќе се зготват, но сепак ќе останат нискокалорични и хранливи, со ниска содржина на шеќер. За хедонизам препорачуваме да го комбинирате со разни видови сирење, и кравјо и козјо.

Забелешка:
Природните лекови на нашиот портал служат за помош на луѓето. Но, секогаш знаеј. Доколку имате здравствен проблем. Првото нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар. Во никој случај не се потпирајте на алтернативна медицина. Без стручно мислење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *