ШЕРБЕТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА КАШЛИЦА: Стар „бабин“ лек кој за кратко време ја смирува кашлицата

ШЕРБЕТ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА КАШЛИЦА: Стар „бабин“ лек кој за кратко време ја смирува кашлицата

Заедно со студениот декември доаѓа и сезоната на настинки, сите кашлаат и шмркаат, а многумина заминуваат на боледување.

Кога ќе влезете во аптека, од полиците ве чекаат безброј сирупи за кашлица , кои воопшто не се евтини. За среќа, постојат поприродни и поевтини алтернативи кои всушност даваат резултати.

Еден таков е шербетот од млеко и карамелизиран шеќер, кој сите добро го знаат, бидејќи нашите баби и мајки со задоволство ни го подготвуваат кога сме болни и страдаме од кашлица .

Рецепт за шербет
Од состојките ќе ни требаат:

  • 3 лажички шеќер
  • 2 dl млеко
  • 5 гр путер

Се прави на овој начин:
Во мало тенџере или бокал истурете го шеќерот и ставете го на умерено силен оган да се карамелизира.

Внимавајте да не ви изгори карамела. Со млекото прелијте ја стопената карамела. Карамелот ќе се кристализира и стврдне.

Оставете го на оган и со мешање почекајте да зоврие шербетот.
Кога карамелата ќе се стопи во млекото, додадете путер, измешајте и истурете во шолја малку да се излади.

Пијалокот се пие додека е уште топол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *