ТОП 5 ПРИЛОЗИ КОИ ИЗГЛЕДААТ СОВРШЕНО СО РИБИ: Гостите на Славата ќе бидат воодушевени!

ТОП 5 ПРИЛОЗИ КОИ ИЗГЛЕДААТ СОВРШЕНО СО РИБИ: Гостите на Славата ќе бидат воодушевени!

Со оглед на тоа дека Великиот пост е во тек, но и дека се ближи славата на Свети Никола, на домаќинките им е потребна инспирација за јадења.

Рибата е речиси задолжителна за време на постот, па затоа е секогаш добредојден рецепт за прилог кој можете да го послужите со неа.Затоа за вас ги подготвивме првите пет предлози со риба . Сите предлози се многу лесни за правење, а вкусот е незаборавен.

Салата од компири
Оваа салата е речиси задолжителен дел од празничната трпеза. Многу лесно се подготвува, а секогаш прв исчезнува од трпезата.

Се што треба да направите е да ги измиете компирите и да ги излупите. За тоа време, исечкајте го црниот или црвениот кромид и лукот. Кога компирите се готови, измешајте ги со црна и лук, па сè прелијте со оцет и масло.

Печени тиквички и компири
Тиквичките и компирите се одлична комбинација, а кога ќе им се додаде риба се создава вистинска рапсодија на вкусови.
Излупете ги компирите и тиквичките, па исечете ги на поголеми кругови. Убаво зачинете ги со зачини по желба. Плехот намачкајте го со масло, па наредете ги вертикално компирите, па тиквичките.Покријте и печете на 220 степени околу еден час.

Полнети печурки
Доколку сте љубители на печурките, ве советуваме да ги послужите со риба.
Печурките измијте ги, одвојте ги стапалата од капачињата, па наредете ги во плех кој претходно сте го обложиле со хартија за печење. Ставете ги во рерна на 200 степени полека да се печат.Во загреана тава сипете малку масло, па додадете ги ситно сечканиот лук и спанаќот. Додадете малку сол и бибер по вкус.

Кога е готов, тргнете го спанаќот од оган. Извадете ги печурките и наполнете ги со спанаќ, па сè посипете со рендано сирење.
Вратете ја во рерна на иста температура и печете уште неколку минути за се убаво да порумени.

Рижото со лук
Доколку сте љубители на италијанската храна која се подготвува брзо, тогаш овој рецепт е идеален за вас.

Најпрво сварете го густинот од коцката за супа. На малку масло пропржете го оризот, па прелијте го со малку супа. Гответе полека без мешање и додавајте лажичка по лажичка топла супа. Потоа додадете го ренданиот морков.

Кога рижото е речиси готово, додадете власец, ситно сечкан магдонос и лук.Потребни ви се само неколку состојки за овој вкусен прилог.

Во тенџерето ставете ги оризот и сечканиот морков. Сè прелијте со вода и варете околу 20 минути. Кога ќе зоврие, оставете ги во тенџере оризот и морковот уште 15 минути.

Исцедете го вишокот вода, а потоа изгмечете ги морковите и оризот. Додадете зачини и неколку лажици брашно. Сè убаво измешајте и направете колачиња.Загрејте го маслото и пржете ги од двете страни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *