ПОСНИ БОМБИЦИ ШТО НИКОГАШ не сте ги направиле за слава: ОВА Овошје им дава СПЕЦИЈАЛЕН ВКУС

ПОСНИ БОМБИЦИ ШТО НИКОГАШ не сте ги направиле за слава: ОВА Овошје им дава СПЕЦИЈАЛЕН ВКУС

Посни топчиња со банана и јагоди прелиени со чоколадо .

Состојки:

  • 300 гр шеќер
  • 200 гр замрзнати јагоди
  • 250 гр маргарин
  • 400 гр мелен посен бисквит
  • банана
  • сок од ананас
  • 100 гр темно чоколадо
  • 3 лажици масло

Подготовка:
Во блендер изблендирајте ги бананите и јагодите. Се топи маргаринот, се меша со бисквитите, овошјето и шеќерот. Додадете сок од ананас додека не се формира компактна маса. Чоколадото со маслото растопете го на пареа.

Со рака ги обликувате топчињата и ги ставате во чоколадото. Оставете да се излади во фрижидер неколку часа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *