ЈАДЕТЕ 40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Еве што ќе се случи со вашето тело

ЈАДЕТЕ 40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Еве што ќе се случи со вашето тело

Смоквите ставете ги во стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло. Затворете со капак и оставете го во фрижидер. По 40 дена можете да го консумирате овој природен лек

Смоквите се исклучително корисни и свежи и суви, а конзумирањето свежо, свежо набрано овошје е луксуз кој не е достапен за секого.
Но, постои одличен рецепт со суви смокви кој буквално ќе го прероди вашето тело!

Помагаат за регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт – Високата содржина на влакна во смокви помага во слабеење и чистење на телото од токсини – Смоквите се богати со лесно апсорбиран калциум и се незаменливи за лицата со нетолеранција на лактоза – Калиум, кој го има во изобилство во смокви, го зајакнува срцето – Смоквите содржат голема количина на антиоксиданси, кои го подобруваат имунолошкиот систем и општото здравје – Ја подобрува состојбата на кожата и го изедначува тенот – Се смета за одличен лек за несоница и утрински мачнини

Состојки:

  • 40 суви смокви
  • маслиново масло

Подготовка:
Смоквите ставете ги во стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло. Затворете со капак и оставете го во фрижидер. По 40 дена можете да го консумирате овој природен лек.

Апликација:
1 смоква во масло на празен стомак ќе помогне во зајакнувањето и заздравувањето и решавањето на постоечките здравствени проблеми.

Смоквините ќе ве зајакнат особено во пролетта, во најтешкиот период на авитаминоза, па идеално време за подготовка на овој чудотворен лек е токму сега!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *