Овој напиток ја намалува жедта повеќе од три чаши вода: Доколку сте ДЕХИДРИРАНИ, пијте го секое утро!

Доколку се случи и вие да почувствувате жед и покрај тоа што ја консумирате препорачаната дневна количина од 2 литри вода, пробајте го напитокот препорачан од докторката Дејна Коен.
Доколку сте жедни, можно е вашето тело веќе да е дехидрирано, велат експертите. Дехидрацијата е лоша за здравјето, па затоа е важно да пробате сè за да ја избегнете. Препораката во оваа смисла е секое утро да го пиете ова здраво смути.
Кога ќе погледнете семе од краставица, буквално можете да видите вода. Истото важи и за чиа семето, кое натопено во вода добива гел структура. Јаболката содржат и до 86% вода, така што едно јаболко и шише вода се похидратантни од две шишиња вода – тврди Коен.
Состојки

 • Едно јаболко
 • Две краставици
 • две лажици чиа семе
 • сок од еден лимон
 • еден ѓумбир
 • една шолја спанаќ
 • три чаши вода
 • Овој здрав напиток лесно се подготвува, сите состојки ставете ги во блендер додека смесата не стане течна. Ако сакате вашето смути да биде разладено, додадете неколку коцки мраз.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *