ИСЕЧЕТЕ ТИКВА И СТАВЕТЕ ЈА ВО ЗАМРЗНУВАЧ 10 ДЕНА: Еве што ќе се случи

ИСЕЧЕТЕ ТИКВА И СТАВЕТЕ ЈА ВО ЗАМРЗНУВАЧ 10 ДЕНА: Еве што ќе се случи

Тиквата, чие потекло се смета за Египет, некогаш не се користела само за јадење. Египќаните од него правеле чинии и чинии, а се верува дека е донесен во Европа од Колумбо, каде што првично се користел како храна за стоката. Веројатно затоа тиквата се сметаше за храна на сиромашните, па не е чудно што Пепелашка доаѓа на балот што ќе и го промени животот – во тиква. Постојат бројни здравствени придобивки и причини зошто треба почесто да се наоѓа на менито.

Бета каротенот во тиквата е моќен антиоксиданс. Карактеристично е за сите растенија кои имаат жива, силна боја (морков, портокал, кумкват). Тиквата е богата со витамини Ц, Б1, Б2, Б3, Б6, заедно со А. Исто така, фолна киселина и минерали (калиум, калциум, железо и фосфор). Има и елементи во трагови, како и супстанции важни за подобро варење. Затоа оваа храна се препорачува за оние кои имаат проблеми со дигестивниот тракт.

Најдоброто место за складирање на тиква е подрум или оставата, чајната кујна. Таму најлесно е да се создадат соодветни услови, како на пример просторијата да биде сува и темна, со вентилација и температура од 5-10 степени. Ако некој од овие услови не се почитува, рокот на траење на тиквата значително се намалува. На пример, високата влажност го намалува овој период за 2 или дури 3 месеци. Важно за чувањето на тиквите во подрумот е да не ги ставате директно на земја или под, туку да ги ставите на полица или на некои даски.

Како да чувате исечена тиква
Тиквата исечкајте ја на кришки, извадете ја кората и внатрешноста исечкајте ја на коцки. Потоа ставете ги во кеса за замрзнување, а потоа во преградата за зеленчук во фрижидерот.

Тиквата може да се чува во оваа форма до 10 дена. Доколку наместо во кесичка го завиткате во фолија, рокот се продолжува на еден месец.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *