Домашна пита со тиква: Со ГРИЗ и ОВОЈ додаток ги освојува сите на првиот залак!

За сите љубители на тиква, овој рецепт е вистинско богатство.
Состојки:

 • 700 гр рендана тиква
 • 500 гр кора за пита
 • четири лажици шеќер
 • малку цимет
 • 100 гр суво грозје
 • две јајца
 • една чаша шеќер
 • три чаши јогурт
 • една чаша масло
 • еден прашок за пециво
 • два ванилин шеќери
 • Подготовка:
  Сувото грозје прелијте го со топла вода и оставете го на страна.
  Јајцата се матат и се додаваат маслото и јогуртот
  Засладете со шеќер и ванилин шеќер.

  Додадете гриз и прашок за пециво и измешајте со жица. Овој фил ќе направи корите да изгледаат домашно.
  Шеќерирајте ја и тиквата и измешајте. Можете да користите мед наместо шеќер.
  Додадете цимет по желба. Наредете 3 кори една врз друга.
  На првите две ставете 3 лажици фил, а на третиот распоредете ја тиквата и малку исцедено суво грозје и свиткајте во виткање.

  Повторете ја постапката додека немате материјали. наредете во подмачкана тава или тавче со хартија за печење.
  Одозгора премачкајте ако ви остане фил.
  Печете на 200 степени околу половина час.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *