ЈАДЕТЕ ПОЧЕСТО САРДИНИ И ЌЕ ЖИВЕЕТЕ ДОЛГО И БЕЗ БОЛЕСТИ – ЕВЕ ЗОШТО!

ЈАДЕТЕ ПОЧЕСТО САРДИНИ И ЌЕ ЖИВЕЕТЕ ДОЛГО И БЕЗ БОЛЕСТИ – ЕВЕ ЗОШТО!

Сардините не се баш на листата на највкусни јадења за повеќето луѓе. Секако, за вкусовите не се зборува, но кога ќе прочитате зошто јадењето сардина е добро за се, ќе сфатите дека малку жртва не е ништо во споредба со 18-те придобивки што ги нуди оваа храна!

Исклучително богат со протеини
Пакување сардини од 80 грама содржи дури 23 грама протеини! Имајте на ум дека препорачаната дневна доза е 24 до 28 грама од оваа многу важна супстанца.

Помага во лекување на воспаленија и го намалува ризикот од болести.Сардините се одличен извор на EPA и DHA, две масни киселини за кои научно е докажано дека лекуваат воспаленија. Бидејќи тие се коренот на повеќето болести, сардините ќе ви помогнат да спречите разни болести.

Ризница на клучни витамини и минерали
Оваа храна е одличен извор на витамин Б12, витамин Д, калциум и селен. Витаминот Б12 е особено важен, бидејќи студиите покажале дека дури 40 отсто од луѓето страдаат од неговиот недостаток.Го штити здравјето на коските
Поради високата количина на калциум, сардините можат да ви помогнат да го одржите здравјето на коските. Само 50 g сардина содржи неверојатни 217 mg калциум!

Помага во лекување на депресија и анксиозност
Сардините содржат многу омега 3 масни киселини, а новите научни наоди укажуваат дека постои силна врска помеѓу овие супстанции и отпорноста на депресија.

Го регулира шеќерот во крвта
Протеините и здравите масти од сардината се совршена комбинација која ја забавува апсорпцијата на шеќерот во крвта.

Го намалува апетитот
Кога ќе изедете сардина за оброк, таа ќе ве засити толку многу што нема да почувствувате нагон за грицки и непотребни грицки. Исто така, ќе ви помогне да изгубите тежина.
Таа е една од најмалку загадените риби
Сардините не содржат метали и многу токсини како големите риби како туна и сабјарка.

Здравје на срцето
Редовното внесување на доволна количина на омега 3 масни киселини од рибите како што се сардините е одлично за срцето, бидејќи го намалува холестеролот и крвниот притисок, а со тоа го спречува создавањето на згрутчување на крвта.

Силен антиоксиданс
Сардините содржат селен, минерал кој помага во неутрализирање на слободните радикали, што го спречува оштетувањето на внатрешните органи.

Го подобрува имунитетот
Со честото консумирање на сардина можете да изградите силен имунитет – науката покажала дека рибиното масло од сардина влијае на зголемувањето на бројот на клетките клучни за добар имунитет.Одлично за кожата
Масните киселини од сардината играат голема улога за здравјето на кожата. Ги ублажуваат воспалителните процеси на кожата и и даваат здрав сјај.

Ја регулира отпорноста на инсулин
Отпорноста на инсулин е една од најчестите причини за дијабетес, практично состојба пред дијабетес. Сардините можат значително да ви помогнат да го ослободите вашето тело од оваа опасна состојба.Го намалува интензитетот на губење на видот кај постарите лица.Добри вести за сите оние кои се приближуваат до педесет – сардината може да ви помогне да спречите губење и влошување на видот!

Го штити здравјето на мозокот
Рибиното масло и масните киселини се одлични за мозокот. Ова е можеби логично, бидејќи самиот мозок е составен од 60 проценти маснотии.
Бакарна ризница.Сардините се многу богати со бакар, минерал кој е клучен за генерирање енергија од јаглехидратите складирани во клетките.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *