Совети од искусни готвачи: Овие пет намирници НИКОГАШ не треба да ги купуваме замрзнати, а тоа често го правиме

Совети од искусни готвачи: Овие пет намирници НИКОГАШ не треба да ги купуваме замрзнати, а тоа често го правиме

Ако често купувате замрзната храна во самопослуга, не сте сами. Глобалната индустрија за замрзната храна е во полн замав, а најновите извештаи сугерираат дека ќе порасне од 252,19 милиони американски долари во 2021 година на 383,90 милиони американски долари во 2030 година.

Но, пред да се упатите кон градите, во кои има сè, од замрзнато овошје и зеленчук до сладолед, колачи и пици, слушнете што имаат да кажат искусните готвачи за тоа. Еве пет намирници кои, според нивното мислење, никогаш не треба да ги купувате замрзнати, пренесува Живим.хр.

Леб
Замрзнатите полуготови пекарски производи кои можете сами да ги печете во вашата кујна можеби изгледаат практично, но готвачите истакнуваат дека никогаш не би купиле замрзнат леб подготвен за печење. Проблемот не е толку во нутритивниот состав колку во конзистентноста.

„Кога тестото ќе замрзне, неговата конзистентност се менува и ако сте љубител на леб и пекарски производи, најдобро е да изберете леб направен од свежо подготвено тесто во пекарата. Друга опција е да ставите престилка и сами да го замесите лебот. сопствена кујна.Кога ќе го извадите од рерна свежо испечен, топол и крцкав леб, намачкајте со малку путер на дебела чинија и уживајте во вкусот и резултатот од вашиот труд“, велат тие.

Јагоди
Сезоната на јагоди е во мај и јуни. Но, ако го имате вашиот омилен рецепт за кратки колачи со јагоди и сакате да го направите надвор од сезоната, веројатно ќе посегнете по замрзнати јагоди. Но, не правете го тоа, предупредуваат познатите готвачи. Поради нивната порозна структура, јагодите стануваат презаситени со вода и буквално се распаѓаат откако ќе се одмрзнат.

Тие не препорачуваат користење замрзнати јагоди дури и во смути бидејќи тие се премногу водени и смутито не може да ја има таа прекрасна кремаста конзистентност, туку станува водена ако додадете замрзнати јагоди во него. Истото важи и за подготовка на која било торта или десерт со јагоди.

„Најдобро е да ги купувате и консумирате овие овошја за време на сезоната на јагоди, но доколку сепак сакате да ги користите надвор од сезоната или ако веќе имате кесичка замрзнати јагоди во замрзнувачот, добра идеја би било да направите компот. Од нив . Компотот можете да го користите како фил или прелив за палачинки, разни креми и колачи“, советува Сара Гундерсон, готвачка и инструкторка во школата за кулинарски уметности Огист Ескофиер. Тој додава дека замрзнатото овошје, вклучително и јагодите, може да се свари и потоа да се меле во блендер и потоа да се додаде во мус, утрински каши и слично.

Плескавици или хамбургери
Замрзнатите и претходно подготвени плескавици можат да бидат предизвик бидејќи многу го олеснуваат и го забрзуваат подготвувањето, на пример, скара за поголема забава. Но, Адријан В. Коркил, готвач во City Post Chophouse во Џорџтаун, советува да не се искушува.

“Секогаш можете да купите свежо мелено говедско месо во месарница, а неговиот вкус е неописливо подобар од вкусот на замрзнатите полуготови плескавици. Додадете зачини по ваш вкус и уживајте!”.

Десерти од лиснато тесто
Таквото тесто не поднесува добро замрзнување.
„Земете ги на пример крофните за принцези. Кога ќе ги наполните со крем, тие стануваат меки, меки и кремасти одвнатре, но сепак крцкави однадвор. Замрзнатите крофни за принцези нема да бидат ни приближно вкусни и крцкави како кога ќе ги направите со свежо тесто. Замрзнатите крофни за принцези, профитероли, кроасани и слични производи се влажни и нечисти внатре и изгледаат како жална варијација на вистинското нешто, свежи од пекарата или од вашата кујна“, објаснува Гундерсон.

Брокула
Според врвните готвачи, замрзнатата брокула станува кашеста кога се готви . Освен тоа, проблем има и соодносот на стебленца и цветови во пакувањето замрзната брокула. Во пакувањето на овој замрзнат зеленчук, производителите обично ставаат стапчиња кои се тврди и неквалитетни.

Шефот Џесика Рандхава, која е креатор на рецепти и писателка на The Forked Spoon, оди уште подалеку и вели дека брокулата е многу чувствителен зеленчук кој не се замрзнува добро. Како и другите зеленчуци од семејството на крстовидени, тој го губи најголемиот дел од својот карактеристичен вкус кога е замрзнат. Готвачот Ерик Сорносо и блогер за храна на веб-страницата MealFan додава дека брокулата губи добар дел од своите хранливи материи кога е замрзната.

Замрзнувањето може да создаде слој од ледени кристали кои потоа ги уништуваат клетките на брокулата и го забрзуваат губењето на хранливите материи. Со други зборови, кога ќе го конзумирате овој зеленчук замрзнат, нема да ги добиете сите нутритивни придобивки од него како кога консумирате јадења подготвени од свежа брокула. Во секој случај, готвачите се согласуваат дека брокулата секогаш треба да се купува свежа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *