СЕКОЈА ДОМАЌИНКА ТРЕБА ДА ЗНАЕ ЗА ОВОЈ ТРИК СО БЕЛО МЕСО: Додадете 1 тајна состојка и НЕМА ДА СЕ СУВИ

СЕКОЈА ДОМАЌИНКА ТРЕБА ДА ЗНАЕ ЗА ОВОЈ ТРИК СО БЕЛО МЕСО: Додадете 1 тајна состојка и НЕМА ДА СЕ СУВИ

Пилешкото бело месо е богато со железо, селен, витамин Б и цинк. Еден од најздравите е ако се готви, а интересно е што 80% од калориите од белото месо доаѓаат од протеини, а само 20% од масти, што е многу поздраво од кое било друго месо…

Високото количество на протеини што го содржи му помага на телото да изгради мускули, додека неговата ниска калорична содржина позитивно влијае на слабеењето. Ова не е единствената предност, бидејќи белото месо не содржи јаглехидрати и затоа неговиот гликемиски индекс е нула, што го прави препорачан вид на месо за сите кои се борат со отпорност на инсулин.

Без разлика дали сте на диета или сте свесни за здравјето, варено или печено бело месо е најдобриот избор, но таквата термичка обработка може премногу да го исуши.Белото месо е суво и гумено ако не се подготви правилно, а ако го преварите или изложите на повисока температура дополнително ќе го влошите вкусот.

Постојат колачи кои ќе ви помогнат дури и вареното бело месо да биде секогаш сочно и вкусно. Пред да започнете со готвење, целосно одмрзнете го месото. Исто така, многу е важно да го ставите во зовриена вода ако сакате да има совршен вкус.

Овие два совети се важни, но најважен е третиот, а тоа е додавањето на тајната состојка. Тоа ќе ви помогне дури и ако не сте ги почитувале претходните две правила целосно.

Истурете една лажичка сок од лимон во зовриена вода. Задолжително направете го тоа пред да го додадете белото месо.

Оваа едноставна состојка ќе обезбеди готовиот сад да биде мек и сочен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *