ОВИЕ 2 СОСТОЈКИ СЕ СПАС ЗА ГРИП И НАСТИНКИ: ПРИРОДЕН ЕЛИКСИР ЗА ОДБРАНА ОД ВИРУСИ И БАКТЕРИИ!

ОВИЕ 2 СОСТОЈКИ СЕ СПАС ОД ГРИП И НАСТИНКИ: ПРИРОДЕН ЕЛИКСИР ЗА ОДБРАНА ОД ВИРУСИ И БАКТЕРИИ!

Идеален за зајакнување на имунитетот, но и за чистење на бронхиите и белите дробови, како и на горниот респираторен тракт. Нането е најпознатото лековито растение кое расте на нашите простори, кое се користи за лекување на респираторните и дигестивните органи.

Питомото нане, која се одгледува и како растение во саксии, има интензивен мирис на ментол и често се користи во готвењето како зачин за готвени јадења. Во комбинација со мед, тој претставува челична одбрана од вируси и бактерии. За зајакнување на имунитетот, исчистете ги бронхиите и белите дробови (особено ако сте пушач), по овој традиционален рецепт направете сос од нане и мед.

Состојки:
десет лажици свежи листови нане (или пет лажици суви листови нане), половина килограм мед.

Подготовка и примена:
Листовите нане ставете ги во сува стаклена тегла, прелијте ги со мед, измешајте со дрвена лажица, добро затворете ја теглата и оставете да отстои еден месец.

По еден месец, мелем е подготвен за употреба (не треба да ги отстранувате листовите нане!). Користете по една лажица од овој раствор секое утро пред појадок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *