ВАКВИ БАКЛАВИ СПРЕМАЈА НАШИТЕ БАБИ ЗА СВЕТИ НИКОЛА:Се топат во уста, гостите ќе ви го побараат РЕЦЕПТОТ

ВАКВИ БАКЛАВИ СПРЕМАЈА НАШИТЕ БАБИ ЗА СВЕТИ НИКОЛА:Се топат во уста, гостите ќе ви го побараат РЕЦЕПТОТ

Совршен десерт за Свети Никола
СОСТОЈКИ:

 • За корите:
 • 2 јајца
 • 1 шолја (1 дл шолја) масло
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша млеко
 • 1 лажица оцет
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 4 чаши (чаша 2 dl) брашно

За премачкување:

 • 150 гр путер
 • 50 мл масло

За филот за кора:

 • 300 гр мелени ореви
 • За виткање на кората:
 • 200-300 g густина

За шербетот:

 • 4,5 чаши (чаша 2 dl) шеќер
 • 5 чаши вода
 • 1/2 лимон

Подготовка:
Изматете 2 јајца со 1 чаша масло, додадете јогурт, млеко, 1 лажица оцет, прашок за пециво и брашно. Тестото го замесуваме и убаво го правиме, го делиме на 4 дела и секој дел на 10 топчиња, така што имаме вкупно 40 топчиња. Покријте со проѕирна фолија и оставете да отстои 10 минути.

Земете 10 топчиња и расукајте ги во големина на чаша. Ставете 1 врз другата и обилно посипете ја со смесата. Расукајте тенко, посипете густо кога ќе се рола. Кога ќе се расука тенко, земете тавче со дијаметар од 32 см, ставете го на расуканата кора и исечете круг со големина на тавата. Над него во тавата ставете го кругот тесто и наредете го остатокот од тестото надвор од нацртаниот круг. Посипете со 1/3 од мелените ореви.

Земете ги следните 10 топчиња од тесто, на ист начин расукајте ги, исечете ги, ставете ги во тавче и посипете ги со 2/3 од мелените ореви. Направете го истото со преостанатото тесто и ореви. Имаме 4 реда виткани лушпи и 3 реда мелени ореви. Исечете ја свитканата баклава. Растопете ги путерот и маслото, прелијте уште малку со баклавата, лизгајте со нож преку исечоците за да влезе путерот. Се пече на 170 степени околу 45 минути.

Во сад се ставаат шеќерот и водата, се варат 15 минути, се додава сок од лимон кон крајот. Топлата баклава покријте ја со топлиот шербет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *